Czy były szanse na zwycięstwo pod Warną?

Jeśli chodzi o system organizacyjny wojska to nadal było to pospolite ruszenie, zaś w kwestii uzbrojenia to : konnica czyli rycerstwo ubrane w pancerze kolcze, skórznie i przeszywanice (zależnie od portfela właściciela), pierwsze elementy płytowe, głównie napierśniki, naramienniki, do kapturów kolczych dodawano łebki. W XIV w. hełm garnczkowy przyjmuje swoją najbardziej rozwiniętą formę w hełm wielki, ozdobiony klejnotem, rycerz walczy kopią, w lewym ręku dzierżąc tarczę, przystosowaną już do podpierania ciężkiej kopii, w szyku pieszym używano mieczy jednoręcznych o dłuższym sztychu czyli przystosowanych już również do kłucia nie tylko do cięcia, jelec miecza prosty lub eliptyczny, głowica okrągła, lub topora, korbacza zależnie zachcianek i umiejętności rycerza, taktyka walki: w płot, za rycerzem giermek uzbrojony i opancerzony nieco prościej i biedniej, za nimi strzelcy: konni kusznicy. Zasadniczo armia polska nie odbiegała wyposażeniem i jakością broni od zachodu, zaś dało się zauważyć np na Mazowszu wpływy wschodnie, gdzie często występowały lamelki, lub przeszywanice, walczono chętnie włócznią, tarcze pawężowe, na głowach noszono oprócz kapalinów i szyszaków szłomy i przeróżne zbrojone czapy z elementami kolczymi, używano również tasaków i szabel(!). Ze względów terytorialnych Polska należała wówczas do ciekawych teatrów wojen i uzbrojenia gdzie ścierały się kultury zachodu i wschodu.
Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Czy były szanse na zwycięstwo pod Warną?

Post autor: stach » 01 gru 2010, 17:25

Bitwa pod Warną stoczona w 1444 r. Po udanym ataku wojsk pod Hunyadim, król Władysław Warneńczyk ze swoim kilkutysięcznym oddziałem atakuje samo centrum wojsk tureckich, złożonych z wypoczętych i wyćwiczonych janczarów. Atak kompletnie się nie udał, a to spowodowało, że bitwa była przegrana (Hunyademu udało wyratować część wojsk). Czy była szansa na zwycięstwo pod Warną?

Wg mnie była. Mała, ale była. Pod warunkiem, że król wspomógłby wojska Hunyadego z powodzeniem walczące przeciw skrzydłom tureckim. Dzięki temu mogłoby dojść do okrążenia janczarów, a ci wtedy już tacy skuteczni by nie byli.

Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Czy były szanse na zwycięstwo pod Warną?

Post autor: Warka » 01 gru 2010, 17:27

Moim zdaniem szanse były gdyby główne dowództwo objął Hunyady. A co się aczkolwiek nie stało.

Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Czy były szanse na zwycięstwo pod Warną?

Post autor: stach » 01 gru 2010, 17:27

No Hunyady Węgrami dowodził, ale to było mało (Węgrzy i inni stanowili skrzydła, a Polacy stanowili centrum). No cóż... Król był młody, nie miał doświadczenia i chciał zyskać sławę. Hunyady nie nalegał (przez własną skromność). On swoje zadanie wypełnił. Mianowicie wyratował dużą część wojska węgierskiego. A król mógł go wspomóc w niszczeniu skrzydeł, a nie bezmyślnie atakować centrum tureckie...

Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Czy były szanse na zwycięstwo pod Warną?

Post autor: Warka » 01 gru 2010, 17:28

Była duża szansa. Już nawet sułtan w otoczeniu gwardii janczarskiej wycofywał się, gdy królowi musiało się ubzdurać zaatakować go, zapewne dla większej sławy. Węgrzy i narody od nich zależne stanowili większość, i to dużą, armii (Polaków było mniej niż 5000, słyszałem kilka wersji o ok. 3000). Co oczywiste, wojska królewskie spanikowały na wieści o domniemanej śmierci króla, a Turcy przeszli do kontruderzenia. Hunyady próbował to jakoś ogarnąć i rozpoczął formować osłaniany odwrót, ale straty były, i to niemałe. Turcy byli panami pola i mogą się uznawać za zwycięzców.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wojsko, technika i uzbrojenie”