Najemnicy czyli słowiańskie saksy

Na ziemiach polskich początkowo podstawową komórką społeczną była rodzina wraz z krewnymi. Grupa rodzin z danego terytorium tworzyła małą społeczność zwaną opolem. Opola z poszczególnych terenów (zazwyczaj oddzielonych od siebie barierami naturalnymi jak rzeki, góry czy bory) tworzyły plemiona (np. Polanie, Wiślanie, Bobrzanie, Goplanie itp.). Na co dzień opolem zarządzał wiec plemienny, który w razie zagrożenia wybierał dowódcę (księcia lub wojewodę). Z czasem jednak tymczasowi wodzowie chcieli utrzymać władzę nad coraz liczniejszymi wspólnotami. Właśnie ich ambicje przyczyniły się do jednoczenia całych plemion we wspólnoty.
Awatar użytkownika
Marshal
Posty: 271
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Najemnicy czyli słowiańskie saksy

Post autor: Marshal » 20 gru 2010, 00:53

Nie mogę znaleźć tego artykułu, ale ukazał się chyba w Polityce jakiś czas temu. Chodziło mianowicie o to, że archeologiczne wykopaliska (bogactwo wyposażenia grobu wojownika, jego broń etc.)świadczyły o tym, że nasi przodkowie zajmowali się wojowaniem poza granicami kraju.

Czy tak zdobywali nasi przodkowie sławę i bogactwo, a potem w kraju władzę (jak się domyślam)? Jak się na to zapatrujecie i czy takie twierdzenia mają pokrycie w faktach? Czy było to proceder powszechny?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Plemiona słowiańskie na ziemiach polskich”