Ofiary składane przez Słowian

W efekcie zderzenia kultury słowiańskiej z chrześcijańską, od VI wieku następował stopniowy proces wypierania pierwotnych wierzeń przez chrystianizm, ostatecznie zakończony na poziomie państw wraz z podbojem Połabia przez Niemców (XIII wiek), zaś na poziomie wierzeń prywatnych około XV-XVI wieku. Pewne relikty religii pogańskiej przetrwały w folklorze do dziś, choć forma i skala tego zachowania budzą liczne wątpliwości, a oparte na nowoczesnych metodach badań religioznawczych (np. morfologia świętości Mircei Eliadego, indoeuropeistyka Georges'a Dumézila) wnioski rzadko uzyskują powszechne uznanie.
Awatar użytkownika
Marshal
Posty: 271
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Ofiary składane przez Słowian

Post autor: Marshal » 20 gru 2010, 00:59

Jakie ofiary składali swoim bogom nasi przodkowie?

Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Ofiary składane przez Słowian

Post autor: Artur Rogóż » 20 gru 2010, 19:29

Cześć oddawano bóstwom przez składanie ofiar tzw. objaty. Najczęściej złożone ofiary to zwierząt, płody rolne, a niekiedy nawet ofiarami byli jeńcy. Niektórym wznosili posągi, malowali obrazy, budowali świątynie; innym poświęcano góry, rzeki, gaje.

Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Ofiary składane przez Słowian

Post autor: Otton III » 05 sty 2011, 19:55

Słowianie składali ofiary z bydła i innych zwierząt. Ślad krwawej ofiary ludzkiej odkryto w Płocku. Na oznaczenie ofiary Słowianie używali określeń takich jak: trzeba, obiata, żertwa. Istnieją przekazy o zatapianiu ofiar. Ofiary składali kapłani – żercy, a także wróżbici – czarodzieje. Byli to wyspecjalizowani w obsłudze kultu fachowcy wyodrębnieni ze społeczności. Czarodziejskie zabiegi magiczne stosowano na jak najszerszą skalę posługując się różnego rodzaju amuletami. Świątecznym obchodom towarzyszyły pląsy, śpiewy i zabawy. Hucznymi zabawami czczono bóstwa. Uczty obrzędowe zastawiano też dla zmarłych, czego praktyka przetrwałą do niedawna. U progu lata obchodzono święto zwane później sobótkami, polegające na oczyszczających zabiegach magicznych, jak i skoki przez ognisko i kąpiel, którym towarzyszyły swawolne igraszki. Uroczyście obchodzono przesilenie słoneczne letnie i zimowe.

Xawier34
Posty: 8
Rejestracja: 18 cze 2014, 15:04
Kontakt:

Re: Ofiary składane przez Słowian

Post autor: Xawier34 » 30 cze 2014, 10:23

Bardzo ciekawe opisy. Można sobie wyobrażać, jak to było za czasów słowian i w myślach przeprowadzać obrzędy, które dla nich były ważnym dodatkiem do codzienności.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura i wierzenia Słowian”