Ile było rozbiorów Polski?

Wszelkie zagadnienia dotyczące historii Polski obejmujące szerszy zakres niż dany dział.
asda
Posty: 167
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: asda »

Jak sądzicie czy ile w Polsce było rozbiorów. Słyszałem że niektórzy uważają że nawet 5 ale z dokładnej definicji po dłuższym zastanowieniu można by powiedzieć ze tylko jeden albo dwa. Do tych pięciu rozbiorów można zaliczyć
-wydarzenia przełomie sierpnia i września 1939,
-po jałtańskiego podziału Europy
-Slogan określający wejście Polski do Unii Europejskiej
- niektórzy określają tym terminem obrady okrągłego stołu
Jaką ilość rozbiorów uważacie za najbardziej prawdopodobna?
Hobbit
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: Hobbit »

Dla mnie rozbiór to stan, kiedy dane państwo znika z politycznej mapy świata a jego ziemie zostają przyłączone do krajów zaborczych. Ani po Jałcie, ani po wejściu Polski do UE nasz kraj nie stracił niepodległości mimo wszystko, pozostał na mapie politycznej Europy.
Wg. mnie, sugerując się powyższą definicją rozbiorów, Polska przeżyła ich cztery, ostatni to ten z września '39, gdy nasz kraj został rozdarty na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow.
MarcinP
Posty: 152
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: MarcinP »

Hobbit pisze:Dla mnie rozbiór to stan, kiedy dane państwo znika z politycznej mapy świata a jego ziemie zostają przyłączone do krajów zaborczych. Ani po Jałcie, ani po wejściu Polski do UE nasz kraj nie stracił niepodległości mimo wszystko, pozostał na mapie politycznej Europy.
Wg. mnie, sugerując się powyższą definicją rozbiorów, Polska przeżyła ich cztery, ostatni to ten z września '39, gdy nasz kraj został rozdarty na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow.

Zgadzam się całkowicie
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: asda »

Hobbit pisze:Dla mnie rozbiór to stan, kiedy dane państwo znika z politycznej mapy świata a jego ziemie zostają przyłączone do krajów zaborczych. Ani po Jałcie, ani po wejściu Polski do UE nasz kraj nie stracił niepodległości mimo wszystko, pozostał na mapie politycznej Europy.
Wg. mnie, sugerując się powyższą definicją rozbiorów, Polska przeżyła ich cztery, ostatni to ten z września '39, gdy nasz kraj został rozdarty na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow.
W takim razie skąd u ciebie 4 rozbiory skoro według twojej definicji powinny być tylko dwa (z 1795 i 1939)
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: Husarz »

Rozbiory jak sama nazwa wskazuje dotyczą "rozbierania", w tym przypadku państwa a konkretnie Polski, czyli dokładnie mówić "podziału państwa", nie oznacza to, że państwo musi zniknąć z mapy świata, jak to napisał Hobbit, to jest już zupełnie inna sprawa. Podczas takich to rozbiorów, dochodzi do zmuszania jednego państwa przez inne, czy to podczas wojny, czy też stosując jakąś groźbę, do oddania części swojego terytorium to się nazywa w prawie międzynarodowym "cesja" ("cesja" może być też odpłatna, nieodpłatna albo obustronna). Wrzesień '39 też można uznać za rozbiór, podobnie jak i Kongres Wiedeński, na którym doszło do podziału Księstwa Warszawskiego pomiędzy trzech zaborców.
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: asda »

Husarz pisze:Podczas takich to rozbiorów, dochodzi do zmuszania jednego państwa przez inne, czy to podczas wojny, czy też stosując jakąś groźbę, do oddania części swojego terytorium to się nazywa w prawie międzynarodowym "cesja" ("cesja" może być też odpłatna, nieodpłatna albo obustronna).
Właśnie nie podczas wojny (http://pl.wikipedia....3r_pa%C5%84stwa)
Husarz pisze:podobnie jak i Kongres Wiedeński, na którym doszło do podziału Księstwa Warszawskiego pomiędzy trzech zaborców.

Księstwo warszawskie nie było niepodległe więc nie był to rozbiór polski a raczej imperium napoleona (mogę się mylić ponieważ nie interesuję sie tym tematem)
Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: Marshal »

1. 1772
2. 1793
3. 1795
4. 1939
5. 1945

Uzasadnienie. Pierwsze 3 to wiadomo... Taka jest uparta opinia że w końcówce XVIII wieku były 3 rozbiory. 1939, ponieważ Polska straciła suwerenność. 1945, podobnie jak w 1939, lecz z udziałem tylko jednego kraju.

Komentarze mile widziane... ;)
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: Adambik »

Nie zgadzam się do roku 1945. To nie były rozbiory. ZSRR zaanektował tylko część dawnego terytorium Polski. Nie było innego kraju które miało coś zaanektować od Polski, chyba, że spojrzymy inaczej:

USSR - Ukrainę Zach., BSSR - Białoruś Zach., LSSR - Litwę Środkową, ZSRR - Kaliningrad, Czechosłowacja - Orawę, Spiż..
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: ziomeka »

ZSRR okradł Polskę z 51% jej przedwojennego terytorium. To był rozbiór. Ja uważam, że było 6 rozbiorów: 1772, 1793, 1795, 1815, 1939 i 1945. W każdym przypadku Polska traciła sporą część swoich terenów, na rzecz innego mocarstwa, z reguły Rosji(i ZSRR), biorącej udział w każdym rozbiorze. A nie rozumiem, jak można obrady OS i wejście do UE uznać za rozbiór?
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: Adambik »

51% to chyba za dużo. Zważywszy, że Stalin dał Polsce ziemie zachodnie i północne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Polski ogólnie”