Nowomowa w III RP

W roku 1990 wszedł w życie plan Balcerowicza, w ramach którego podjęty został szereg działań o charakterze antyinflacyjnym i rozpoczęto proces zmian struktury własnościowej w gospodarce.
Plan Balcerowicza sprawdził się w części dotyczącej obniżenia inflacji i uzdrowienia sytuacji na rynku towarowym. Późniejsze posunięcia rządu, jak chociażby postawienie wszystkich PGR-ów w stan upadłości, niezależnie od ich indywidualnej kondycji finansowej, czy dyskryminacja przedsiębiorstw krajowych, preferowanie obcego kapitału i prowadzenie prywatyzacji bez względu na koszty społeczne, interes skarbu państwa czy wręcz rację stanu wzbudzały pewną nieufność społeczeństwa. Załamanie gospodarcze, szybko rosnące bezrobocie i liczne afery finansowe zdążyły w ciągu półrocza zmniejszyć poparcie społeczne, jakim cieszył się rząd Tadeusza Mazowieckiego na początku swojego istnienia.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Nowomowa w III RP

Post autor: Artur Rogóż »

Zainspirował mnie temat dotyczący PRL.
Nie wiem, czy to dokładnie odpowiada definicji pojęcia "nowomowy", ale w okresie III RP przeniknęło do języka polskiego szereg ciekawych, a i kuriozalnych terminów. W dużej mierze są to oczywiście zapożyczenia z angielszczyzny. Zapraszam zatem do podawania i analizowania co ciekawszych przykładów.

I - tytułem zagajenia:
1. Gdzieś zasłyszana przeze mnie wypowiedź z początku lat 90. (okres "przedkomórkowy"), w zapisie fonetycznym: "Mój akołnt menedżer będzie dej baj dej online na biperze".
2. Fenomenalna w ostatnich latach kariera słowa (zapis fonetyczny) - "pijar". (Nie chodzi oczywiście o zakonnika).
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Nowomowa w III RP

Post autor: stach »

Ta nowomowa przyszła z Zachodu.

A co do tego nazewnictwa stanowisk. To po to aby ludzi dowartościować. Np w Anglii, sprzątacz nie jest już Cleaner, ale Hygiene Supervision Staff czy coś w tym stylu (kolejność przypadkowa).

Mimo że za tą inteligentnie brzmiącą nazwą kryją się te same obowiązki i płaca, to jednak człowiek czuje się lepiej chociaż troche
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Nowomowa w III RP

Post autor: ziomeka »

"Oczywista oczywistość" - ulubione powiedzenie pewnego polityka. Rzecz jasna - to nie do końca jest jego pomysł - w czasach IIRP zwrotu "rzeczywista rzeczywistość" używał premier K. Bartel ...
qqkrybus
Posty: 1
Rejestracja: 08 lut 2016, 10:32

Re: Nowomowa w III RP

Post autor: qqkrybus »

Dokładnie, coś na siłę robione zwykle kończy się porażką.

__________________
meble na wymiar
alina_na
Posty: 3
Rejestracja: 01 mar 2016, 13:03
Kontakt:

Re: Nowomowa w III RP

Post autor: alina_na »

ziomeka pisze:"Oczywista oczywistość" - ulubione powiedzenie pewnego polityka. Rzecz jasna - to nie do końca jest jego pomysł - w czasach IIRP zwrotu "rzeczywista rzeczywistość" używał premier K. Bartel ...
Takie powiedzenie jaki autor ;)


---------------
Ekskluzywna podłoga drewniana
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”