Odkrywanie podziemnych tuneli kompleksu Riese

Archeologia – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.
Awatar użytkownika
ziomeka
Posty: 462
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Odkrywanie podziemnych tuneli kompleksu Riese

Post autor: ziomeka » 12 maja 2013, 02:19

Po blisko 70 latach od zakończenia II wojny światowej grupa odkrywców przekopuje się przez podziemne tunele w Górach Sowich. W piątek po raz pierwszy badacze weszli do tajemniczych pomieszczeń kompleksu "Riese" w Ludwikowicach (woj. dolnośląskie).
Ogromny kompleks podziemnych tuneli budowały tysiące jeńców. "Riese" powstawało z myślą o nowej kwaterze dla Hitlera. W odkrytym jeszcze w lutym tunelu, eksploratorzy znaleźli narzędzia, kable i sztolnie wykute w skałach. Na tym jednak nie poprzestali.
- Jesteśmy na terenie jednej z większych poniemieckich fabryk amunicji. Odkryliśmy ciekawy kanał technologiczny. Jesteśmy pierwszymi, którzy od czasów wojny tutaj weszli - relacjonuje Sławomir Tarnowski, jeden z odkrywców stowarzyszenia "Riese". - W czwartek przy pomocy strażaków wypompowaliśmy wodę z kanału. Dzisiaj jeszcze wyciągamy znaleziska ze środka. Obiekt prawdopodobnie łączy się z innymi - dodaje.

Dokąd prowadzi tunel?

Na razie z kompleksu "Riese", wydrążonego w okolicach Walimia, Głuszycy, Ludwikowic Kłodzkich, Jugowa czy Jugowic, odkryto zaledwie część szacowaną na 30-40 procent całości.
- Wcześniej tunel był badany specjalistycznym sprzętem, a potem musieliśmy wypompować wodę. W ubiegłym tygodniu udało się tam wprowadzić specjalną sondę. Uzyskane dzięki niej zdjęcia wskazują, że za niewielkim zawaliskiem, które blokuje jeszcze przejście, znajdują się wnętrza ze śladami oryginalnego wyposażenia - mówi Tarnowski.

W piątek odkrywcy oczyszczali kanał o długości ponad 7 metrów i szerokośći 3,5 metra. Wyciągnęli z niego m.in. butelkę i bagnet. - Z pewnością nie skończymy dzisiaj. Chcemy odkryć jak najwięcej i rozgryźć tajemnicę "Riese". Odkryciami będziemy również chcieli podzielić się z innymi miłośnikami historii. Prawdopodobnie już od lipca udostępnimy korytarze zwiedzającym - zapewniają badacze.

Tajemnice olbrzyma

Eksploratorzy ze stowarzyszenia "Riese" nie są jedynymi, którzy próbują rozwikłać tajemnicę poniemieckiego kompleksu. Pod koniec stycznia tego roku pisaliśmy o badaczach, którzy odkryli nieznane sztolnie w górze Soboń.
Sudecki kompleks "Riese" tworzyły bunkry, schrony i podziemne budowle połączone tunelami. Na temat ich przeznaczenia, historycy mają mnóstwo teorii. Niektórzy twierdzą, że w kompleksie miała znajdować się tajna fabryka "cudownej broni" Hitlera. Inni przekonują, że jego tajna kwatera, znacznie większa od "Wilczego Szańca".

Mimo pracy kilkunastu tysięcy jeńców wojennych, budowy nie udało się skończyć, ponieważ Niemcy musieli uciekać przed Armią Czerwoną. Prawdopodobnie w czasie odwrotu wysadzili wejścia do sztolni, tym samym na kilkadziesiąt lat zamykając dostęp do podziemnych tajemnic.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia Polski”