Bitwa Warszawska - Rozwadowski vs Piłsudski, i wszystko o Bi

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Bitwa Warszawska - Rozwadowski vs Piłsudski, i wszystko o Bi

Post autor: fora historyczne » 01 paź 2012, 07:21

Bitwa Warszawska - Rozwadowski vs Piłsudski, i wszystko o Bitwie Warszawskiej
Otóż niedawno poznałem jeszcze głębiej tematykę ,,Cudu nad Wisłą". Spośród setek nazwisk - zaintrygowała mnie biografia Tadeusza Jordana Rozwadowskiego, który w świetle faktów rysuje się jako autor planu obrony Warszawy, jeśli nie główny sprawca zwycięstwa Polaków nad Bolszewikami. W całej sieci dostępny jest podajże tylko jeden artykuł poświęcony tej osobowości: http://www.tc.ciechanow.pl/arch/2/rozwad.htm
Ba, można nawet stwierdzić, że Piłsudski załamał się widząc klęskę jego planu wyprzedzającego uderzenia na Rosję Radziecką i w czasie, gdy Bolszewicy byli już pod Warszawą, złożył dymisję na ręce Wincentego Witosa.
,,Pisał {Rozwadowski - G.C] w liście do Żeligowskiego: "Jak ogólnie wiadomo, pan marszałek w chwili zupełnej depresji i bezradności został w roku 1920 tylko przeze mnie należycie podtrzymywany(...)"
Tak, więc mam do was pytanie, drodzy forumowicze. Czy teza przedstawiająca Rozwadowskiego jako faktycznego obrońcę Europy w 1920 jest prawdziwa i czy nie powinniśmy wobec tego zweryfikować książek do historii?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”