Białoruskie Powstanie W Marcu 1922

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Białoruskie Powstanie W Marcu 1922

Post autor: fora historyczne » 07 paź 2012, 02:25

Od czerwca 1921 roku Białoruska Partia Socjalistów - Rewolucjonistów przygotowywała powstanie przeciwko polskim władzom.Jednym z aktywnych aktywistów był Tomasz Hryb, działacz eserowski zasiadający w Radzie Białoruskiej Republiki Ludowej.Akcje partyzanckie podjęte pod koniec 1921 nie spowodowały wybuchu powszechnego powstania.Mimo to ataman Razumowicz , komendant 4 grupy partyzanckiej wydaje w marcu 1922 odezwę
"Śmierć podłym zdrajcom, którzy nazywają się Białorusinami, choć sami sprzedali się polskim panom", 11 lipca grupa atamana Szymaniuka wysadza most kolejowy na trasie Grodno - Mosty, 19 lipca w okolicach Zubrowa zabijają 19 żołnierzy 81 Pułku Piechoty WP.Do końca 1922 roku grupy partyzanckie BPSR dokonały 878 napadów, zamachów. Jednak do kwietnia 1923 rozbito większość grup partyzanckich, w Białymstoku i Grodnie odbyły się procesy partyzantów białoruskich.Próby ożywienia ruchu partyzanckiego podjęte przez eserowców, oraz rozmowy na temat wspólnego frontu z Ukraińską Organizacją Wojskową, anarchistycznym grupą partyzancką Zielony Dąb zakończyły się niepowodzeniem.Również władze w Wilnie zerwały kontakty z przedstawicielami eserowców.

Co spowodowało że białoruska partyzantka narodowo - wyzwoleńcza na terenie Polski nie doprowadziła do wybuchu powstania.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”