Bitwa Warszawska 1920, Czy faktycznie uratowała Europę

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Bitwa Warszawska 1920, Czy faktycznie uratowała Europę

Post autor: fora historyczne » 08 paź 2012, 02:47

Nie sądzicie że teza o uratowaniu przez Polakow Europy w sierpniu 1920 roku jest troche przesadzona? Owszem propaganda bolszewicka trabiła o tym że Armia Czerwona niesie płomien rewolucji na caly swiat, ze przyniesie wyzwolenie ludowi pracujacemu calej Europy od ucisku kapitalistow i burzujow, ale tak naprawde bolszewicy w 1920 roku dążyli przede wszystkim do odtworzenia granic Rosji z 1914 roku.Armia Czerwona nie byla wtedy taką siłą jak w 1945 roku (milionowa armia,wyposazona w najnowoczesniejszy sprzet,zaprawiona w bojach).Byla to raczej zbieranina wszelkiej masci zbirow z calej Rosji, myslacych glownie o rabowaniu bogatych a nie o podbijaniu swiata.Szwankowalo zaopatrzenie, lacznosc,koordynacja dzialan.GDyby bolszewicy zdobyli Warszawe, ruszyliby na zachod, ale watpie by przekaczali zachodnią granice Polski.13 sierpnia 1920 roku przekazali zdobyte przez siebie Dzialdowo Niemcom, a Kreml oglosil ze oderwane od panstwa niemieckiego po 1918 roku tereny zostana mu zwrocone.Bolszewikom w okrsie utrwalania wladzy sowieckiej zalezalo na przyjaznych stosunkach z Niemcami, nie mieli oni wystarczajacyh sil ani mozliwosci wywolania rewolucji w Niemczech, ktora zerszta zostala wlasnie stlumiona. Zreszta po 1920 roku ta wspolpraca kwitla, dopiero na jakis czas z pobudek ideologicznych została przerwana po dojsciu Hitlera do wladzy.
Konsekwencja przegranej przez Polakow wojny bylby kres niepodleglosci pansw baltyckich, a sama Polska byc może funkcjonowala by jakis czas jako kadlubowy twor rzadzony przez PolRewKom, po czym zostalaby wlaczona jako republika w sklad ZSRR.O ile w ogole przetrwalibysmy jako narod, byloby nas teraz nie więcej niż 10 milionów.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”