Odkrycia Nowych średniowiecznych Rękopisów

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Odkrycia Nowych średniowiecznych Rękopisów

Post autor: fora historyczne » 16 paź 2012, 23:10

Nie tak dawno media obiegła informacja o wynikach prac grupy Fibula nad 467 dokumentami z Biblioteki Pruskiej, zwanej Berlinką. Ujawniono szereg średniowiecznych rękopisów jak "Historię Aleksandra" z XII/XIII w., "Godzinki" z XV w., modlitewniki z XIII-XV w., historię św. Graala z XIII w., itd.:
Wyborcza
TVP

Czy ktoś jeszcze prowadzi podobne badania nad mało znanymi średniowiecznymi dokumentami? Odkryto jakieś ostatnio? Czy mają one szanse zmienić nasze wyobrażenie o średniowieczu czy to najwyżej będą już tylko starsze wersje dobrze znanych zapisów?

Skądinąd ponoć ze względu na swój ogrom część dokumentów z Archiwum Watykańskiego pozostaje należycie nie przebadana, część ruskich gramot na brzozowej korze nie odczytana, tysiące indyjskich rękopisów na liściach palmowych (niektóre już z X w.) również. Jakieś nieznane fragmenty mogłyby dotyczyć Polski. Czy to już zbyt przesadzony optymizm?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”