Posąg Bóstwa Odkryto W Wolinie

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Posąg Bóstwa Odkryto W Wolinie

Post autor: fora historyczne » 26 paź 2012, 05:15

Niedawno rzekomo pogański posąg odnaleziony na dnie rzeki koło Krasnopola na Białorusi okazał się kolejnym fałszerstwem. Był o tym temat:
Nowy opalony idol Słowian

Ale nie wszystko stracone. Okazuje się, że kolejne znalezisko, tym razem prawdziwe, zostało dokonane w tym roku na terenie Polski w Wolinie:

"Pierwszym znaleziskiem jest drewniany posąg - o długości około 1 m. Jeśli kiedykolwiek miał wyrzeźbioną twarz, to nie dochowała się niestety do naszych czasów. Jeżeli nasza robocza interpretacja okaże się słuszna, zabytek ten należy do bardzo rzadkich" - powiedział Wojciech Filipowiak z Pracowni Archeologicznej PAN.

Drugim obiektem jest okrągły w przekroju prawdopodobnie ustnik od instrumentu muzycznego wykonany z poroża, o długości ok. 3,5 cm. "Niezwykle misternie rzeźbiony ornamentem typowo słowiańskim, ma on dookolnie wyrzeźbione dwanaście stylizowanych twarzy, przywodzących na myśl wizerunki pogańskich bogów, znane z innych odkryć. Nie udało nam się jak dotąd odnaleźć analogii do tego zabytku. Trudno przecenić jego znaczenie - zarówno jego przeznaczenie praktyczne, jak i ornamentyka, liczba twarzy i inne szczegóły otwierają szerokie pole do interpretacji na płaszczyźnie symbolicznej i religijnej" - dodał Filipowiak.
depesza PAP

Przedmioty datowane są na XI w.

Przy okazji nadmienię, że niedawno zakończyły się prace na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Odbywały się w prawdopodobnym miejscu nieodkrytej dotąd a wymienianej w źródłach świątyni Trygława. Nic mi nie wiadomo by świątynię odkryto, choć zidentyfikowano stojący w jej miejscu kościół św. Wojciecha a także prawdopodobnie siedzibę kasztelana:
Trzeba kopać głębiej
Aczkolwiek wszystkiego dowiemy się pewnie niedługo. 24 czerwca podczas X Nocy Kupały na szczecińskim zamku prowadzący badania M. Dworaczyk wygłosi odczyt "Wykopaliska archeologiczne na wzgórzu zamkowym".
X Noc Kupały

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”