Potop Szwedzki - Ocena tej wojny

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Potop Szwedzki - Ocena tej wojny

Post autor: fora historyczne » 26 paź 2012, 05:43

Rzeczpospolita poniosła olbrzymie straty materialne ,porównywalne ze stratami poniesonymi w Niemczech i Czechach podczas wojny trzydziestoletniej.
Straty ludzkie siegneły 1/3 ludności. Zniszczenie wiekszości posiadanych zamków. Upadek miast, które juz nigdy w czasie trwania I Rzeczpospolitej nie odzyskały swego znaczenia. Ruina majatków szlachty i chłopstwa . Olbrzymie straty kulturalne, Szwedzi wywieźli niezliczone ilosci polskiego dorobku kulturalnego (możemy go sobie obejrzeć w Szwedzkich muzeach). Sukces militarny wiązał sie z tym, że Szwedzi swą rabunkową gospodarką zrazili sobie społeczeństwo, swoim postępowaniem doprowadzili do buntu, okazało się iz Szwedom zabrakło wojska na utrzymanie terytorium (coś taki ówczesny IRAK.A my żeby zwyciężyć musieliśmy skorzystać z pomocy austriackiej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”