A czy wiesz kto stworzył Konstytucję RP z 1997r.?

Ustrój polityczny Rzeczypospolitej Polskiej (Trzeciej Rzeczypospolitej) określony jest Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej uchwaloną przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku. Zgodnie z jej treścią Rzeczpospolita Polska jest republiką parlamentarną i realizuje zasady suwerenności narodu, niepodległości i suwerenności państwa, demokratycznego państwa prawnego, społeczeństwa obywatelskiego, trójpodziału władzy, pluralizmu, legalizmu, społecznej gospodarki rynkowej oraz przyrodzonej godności człowieka. Rzeczpospolita określona jest także jako państwo unitarne.
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

A czy wiesz kto stworzył Konstytucję RP z 1997r.?

Post autor: Warka » 18 mar 2013, 04:49

Komisja Konstytucyjna Zgromadzenia Narodowego
wybór posłów do składu Komisji w dniu 21 października 1993 r.
wybór senatorów do składu Komisji w dniu 22 października 1993 r.
Komisja zakończyła działalność w dniu 2 kwietnia 1997 r.

Skład Komisji w dniu wyboru:
Piotr Andrzejewski (senator)
Aleksander Bentkowski
Lidia Błądek
Wojciech Borowik
Ryszard Bugaj
Piotr Chojnacki
Jerzy Ciemniewski
Włodzimierz Cimoszewicz
Adam Daraż (senator)
Janusz Dobrosz
Henryk Dyrda
Ryszard Grodzicki
Alicja Grześkowiak (senator)
Jerzy Gwiżdż
Piotr Ikonowicz
Tadeusz Iwiński
Paweł Jankiewicz (senator)
Jerzy Jaskiernia
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kozłowski (senator)
Henryk Kroll
Marian Król
Maria Kurnatowska
Aleksander Kwaśniewski
Irena Lipowicz
Aleksander Łuczak
Krystyna Łybacka
Jerzy Madej (senator)
Wit Majewski
Tadeusz Mazowiecki
Marek Mazurkiewicz
Leszek Moczulski
Jan Mulak (senator)
Jan Orzechowski (senator)
Longin Pastusiak
Stefan Pastuszka (senator)
Stanisław Rogowski
Marek Rojszyk
Jan Rokita
Henryk Rot (senator)
Władysław Serafin
Zbigniew Siemiątkowski
Ewa Spychalska
Hanna Suchockal
Sławomir Szatkowski
Jan Szczepaniak
Adam Szczęsny
Jerzy Szteliga
Janusz Szymański
Czesław Śleziak
Andrzej Śmietanko
Jacek Taylor
Danuta Waniek
Jerzy Wiatr
Janusz Wojciechowski
Jerzy Zdrada
Zmiany w składzie osobowym w czasie działania komisji:
Jan Borkowski - powołany 26-08-1994; odwołany 25-10-1995
Marek Borowski - powołany 01-03-1996
Ryszard Bugaj - odwołany 21-11-1996
Piotr Chojnacki - odwołany 31-05-1996
Włodzimierz Cimoszewicz - odwołany 10-01-1997
Zygmunt Cybulski - powołany 01-03-1996
Kazimierz Dejmek - powołany 31-05-1996
Janusz Dobrosz - odwołany 25-03-1994
Henryk Dyrda - odwołany 10-01-1997
Kazimierz Działocha (senator) - powołany 26-10-1995
Wiesław Gołębiewski - powołany 01-03-1996
Tadeusz Iwiński - odwołany 10-01-1997
Krzysztof Janik - powołany 12-05-1995
Jerzy Jaskiernia - odwołany 12-05-1995
Seweryn Jurgielaniec - powołany 16-09-1994; odwołany 01-03-1996; powołany 06-03-1997
Krzysztof Kamiński - odwołany 24-01-1997
Zdzisław Kieszkowski (senator) - powołany 20-09-1995
Grzegorz Kurczuk (senator) - odwołany 12-05-1995
Aleksander Kwaśniewski - odwołany 23-12-1995 (wygaśnięcie mandatu)
Aleksander Łuczak - odwołany 12-05-1995
Aleksander Małachowski - powołany 21-11-1996
Piotr Marciniak - powołany 10-01-1997
Wacław Martyniuk - powołany 10-01-1997
Leszek Moczulski - odwołany 10-01-1997
Jan Mulak (senator) - odwołany 26-10-1995
Jan Orzechowski (senator) - odwołany 20-09-1995
Mirosław Pawlak - powołany 25-10-1995
Waldemar Pawlak - powołany 10-01-1997
Wiesław Piątkowski - powołany 12-05-1995
Miron Pomirski - powołany 25-03-1994
Henryk Rot (senator) - odwołany 12-05-1995
Władysław Serafin - odwołany 12-05-1995
Zbigniew Siemiątkowski - odwołany 01-03-1996
Izabella Sierakowska - powołana 01-03-1996
Adam Słomka - powołany 10-01-1997
Ewa Spychalska - odwołana 16-09-1994
Janusz Szymański - odwołany 10-01-1997
Andrzej Śmietanko - odwołany 26-08-1994; powołany 12-05-1995; odwołany 01-03-1996
Zdzisław Tuszyński - powołany 01-03-1996
Danuta Waniek - odwołana 01-03-1996
Jerzy Wiatr - odwołany 01-03-1996
Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska - powołana 01-03-1996
Janusz Wojciechowski - odwołany 23-06-1995
Leszek Zieliński - powołany 10-01-1997
Andrzej Żelazowski - powołany 10-01-1997; odwołany 06-03-1997
Prezydium Komisji:
Aleksander Kwaśniewski - przewodniczący do 05-12-1995 (wybór na Prezydenta RP)
Włodzimierz Cimoszewicz - przewodniczący do 20-02-1996 (objęcie urzędu Prezesa Rady Ministrów)
Marek Mazurkiewicz - przewodniczący do 02-04-1997
Stefan Pastuszka (senator) - zastępca przewodniczącego

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie polityczne III RP”