Kolejny ryś z Estonii zamieszkał w mazurskich lasach

Zazwyczaj przyjmuje się, że przegłosowanie przez tzw. Sejm kontraktowy przywrócenia nazwy państwa polskiego Rzeczpospolita Polska i godła w postaci orła w koronie, które weszło w życie 31 grudnia 1989, zapoczątkowało symbolicznie powstanie tak zwanej III Rzeczypospolitej. Według innych opinii, za początek III Rzeczypospolitej uznaje się rozpoczęcie bądź też zakończenie obrad Okrągłego Stołu, lub powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego albo przeprowadzenie pierwszych po wojnie wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w 1991, gdy nastąpiło tym samym przerwanie ciągłości niedemokratycznych struktur PRL. Konstytucja RP z kwietnia 1997 w swej preambule zawarła nazwę Trzeciej Rzeczypospolitej.
Awatar użytkownika
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Kolejny ryś z Estonii zamieszkał w mazurskich lasach

Post autor: Husarz » 30 mar 2013, 19:10

Już czwarty odłowiony w Estonii ryś został wypuszczony w Puszczy Piskiej na Mazurach. Kot dołączy do populacji tych zwierząt, odbudowywanej w Polsce północno-wschodniej. Rysie zostały wytępione na tych terenach 20 lat temu.
Estońska rysica ma około 2-3 lat i waży 16,5 kg. Nie miała jeszcze młodych. Zwierzę zostało wypuszczone w lesie w okolicach Spychowa.

- Mamy nadzieję, że szybko zaaklimatyzuje się do lokalnych warunków, a przy odrobinie szczęścia dochowa się niebawem potomstwa. W tym sezonie planujemy sprowadzenie jeszcze jednego rysia - powiedział Stefan Jakimiuk z WWF Polska.
Organizacja ekologiczna WWF Polska sprowadziła z Estonii już cztery rysie. W 2012 roku WWF Polska wypuściła w mazurskich lasach trzy estońskie rysie. Jeden z nich nie przeżył z powodu pasożytów.
Odbudować populację
Średziński powiedział, że rysie są wrażliwymi zwierzętami. Przeżywalność potomstwa w pierwszym roku ich życia wynosi tylko 50 proc. Rysie wypuszczone w puszczach piskiej i napiwodzko-ramuckiej mają obroże wyposażone w GPS. A dzięki zainstalowaniu tak zwanych fotopułapek w lesie można obserwować zachowanie tych zwierząt, np. skuteczność ich polowań.
Rysie żyły w mazurskich lasach jeszcze 20 lat temu, ale wyginęły w wyniku polowań i presji człowieka. Odławianie rysi w Estonii i wypuszczanie w mazurskich lasach jest jedną z dwóch metod odbudowy populacji tych drapieżników.
"Born to be free"
Ohronę rysi także przy pomocy innej metody - reintrodukcji, opracowanej przez dr Andrzeja Krzywińskiego, tzw. "born to be free". Dzięki niej rysie urodzone w niewoli przebywają z matką w specjalnej wolierze, usytuowanej w lesie, i już od pierwszych tygodni mogą uczyć się życia w naturze. Kiedy dorosną, opuszczają wolierę i rozpoczynają samodzielne życie na wolności.
Jest dla nich miejsce w lasach
Według Ursa Breitenmosera, międzynarodowego eksperta zajmującego się ochroną dużych kotowatych, mazurskie lasy mogą docelowo przyjąć od 20 do 40 rysi.
WWF chroni rysie w ramach projektu "Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia III RP ogólnie”