Przyczyny wybuchu II powstania śląskiego

Polskie wojny i konflikty zbrojne w okresie dwudziestolecia międzywojennego:
* powstanie w Wielkopolsce - 1918-1919
* powstania na Górnym Śląsku - 1919-1921
* wojna polsko-bolszewicka - 14 lutego 1919-12 października 1920
* wojna ukraińska - 1918-1919
* wojna litewska - oficjalnie do 1938 roku, a właściwie 1919-1920
* konflikty z Czechosłowacją - 1919-1920
Awatar użytkownika
MaciekWielki
Posty: 172
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Przyczyny wybuchu II powstania śląskiego

Post autor: MaciekWielki » 14 kwie 2013, 05:26

Jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu II powstania śląskiego był wzmagający się niemiecki terror wobec Polaków na Górnym Śląsku. Terror niemiecki wzmógł się szczególnie w 1920 roku, bojówki niemieckie i SIPO stosując represje wobec ludności polskiej oraz przede wszystkim wobec czołowych, najbardziej aktywnych przywódców ludności polskiej na Górnym Śląsku prowadziły do skazania wielu Polaków na kary więzienia, grzywny, a wielu z nich zmuszały do ucieczki w granice Polski.

Władze Polskiego Komisariatu Plebiscytowego na czele z Wojciechem Korfantym kilkakrotnie interweniowały u władz alianckich w Opolu. Gdy interwencje te nie dały żadnego rezultatu, ludność polska rozpoczęła demonstracje w obronie swoich praw. Wielka manifestacja ludności polskiej na Górnym Śląsku miała miejsce 25 kwietnia 1920 roku, podczas której domagano się od władz alianckich usunięcia policji niemieckiej, równouprawnienia języka polskiego w urzędach i instytucjach, a także zezwolenia na umieszczanie polskich napisów na szyldach, drogowskazach itp. Kolejne manifestacje polskie odbyły się z okazji święta 1 i 3 maja, które doprowadziły do kolejnych ataków bojówek niemieckich w Opolu, Oleśnie, Lublińcu i Raciborzu, w których były ofiary śmiertelne.

Szczególne represje wobec Polaków zastosowali również dyrektorzy fabryk, kopalni, hut i innych przedsiębiorstw na Górnym Śląsku. Polegały one na pozbawianiu pracy robotników polskich z udział w demonstracjach, co zwiększało bezrobocie wśród Polaków. Ataki bojówek niemieckich miały również miejsce na polskie biura plebiscytowe, m.in.: w Głubczycach, Główku, Koźlu oraz główny 27 maja 1920 roku na Polski Komisariat Plebiscytowy w Bytomiu. Brak reakcji ze strony aliantów, zwłaszcza Anglików i Włochów, którzy przejawiali postawę proniemiecką, spowodował, że ludność polska i przywódcy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego zrozumieli, że są zdani na własne siły.

Niemcy wykorzystywali również fakt, że Polska na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku znalazła się w ciężkim położeniu, spowodowanym postępami wojsk radzieckich, idących na Warszawę. Wszystkie te czynniki osłabiały nie tylko morale Polaków na Górnym Śląsku, ale zaczęto również wątpić czy nowo powstałe państwo polskie utrzyma się na mapie Europy. Władze niemieckie wykorzystując osłabienie Polski, przygotowywały się do wkroczenia zbrojnego nie tylko na Górny Śląsk, ale również do Wielkopolski i na Pomorze.

Przygotowania niemieckie ruszyły już 15 lipca 1920 roku, jednakże wobec zmiany sytuacji na froncie wschodnim, gdzie po odparciu 15 sierpnia wojsk radzieckich z Warszawy oraz w obawie na możliwość uderzenia ze strony Francji władze niemieckie wycofały się z pomysłu napaści zbrojnej na Polskę. Niemcy nie zrezygnowali jednak z terroru wobec Polaków na Górnym Śląsku, który w lipcu i sierpniu 1920 roku przybrał największe rozmiary, wobec czego ludność polska chwyciła za broń doprowadzając do wybuchu II powstania śląskiego.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Bitwy, wojny i kampanie”