Dzisiaj jest 23 kwie 2017, 21:48
Zmień rozmiar czcionki
HistoriaPolski.eu - Forum historia Polski

Ziemie polskie pod zaborami

Ziemie polskie pod zaborami

Przełom wieku XVIII i XIX przyniósł nadzieje na odzyskanie niepodległości związane z sukcesami militarnymi Napoleona. Utworzone we Włoszech oddziały Legionów Polskich walczyły w wielu bitwach epoki napoleońskiej (Trebia, Hohenlinden, Marengo,). W tym samym czasie Adam Czartoryski, ówczesny minister spraw zagranicznych Rosji, przygotowywał plan odrodzenia państwa polskiego pod berłem cara Rosji Aleksandra I. Ten podział - na zwolenników współpracy ze Wschodem lub z Zachodem utrzymał się przez dziesięciolecia i wielokrotnie wpływał na losy Polski.
1795r - 1918r
 • Forum
  Tematy
  Posty
  Ostatni post
 • Epoka napoleońska
  Wśród ważnych spraw epoki napoleońskiej wybitne miejsce, choć nie naczelne, zajmowała bez wątpienia sprawa polska. Stanowiła jeden z najbardziej aktualnych i specyficznych problemów w ówczesnych przemianach polityczno – społecznych, a zwłaszcza w europejskiej polityce międzynarodowej.
  W wyniku kolejnych rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały podzielone między trzech zaborców. Niemal natychmiast po III rozbiorze powstały pierwsze organizacje spiskowe, mające na celu odzyskanie niepodległości. W 1796 roku podpisano w Krakowie tajny akt konfederacji, która zapowiadała walkę z trzema zaborcami w łączności z narodem francuskim.
  Nowości dla Epoka napoleońska Nowości  Mapa strony Epoka napoleońska Mapa Strony  RSS Epoka napoleońska RSS 
  72 Tematy
  190 Posty
  Ostatni post autor: Syjaszka Wyświetl najnowszy post
  16 mar 2015, 20:32
 • Powstania
  Polska przez 123 lata była pod zaborami. W ciągu tych dziesięcioleci Polacy niejednokrotnie chwytali broń przeciwko zaborcom. Te zrywy nazywane są powstaniami narodowowyzwoleńczymi.
  Nowości dla Powstania Nowości  Mapa strony Powstania Mapa Strony  RSS Powstania RSS 
  98 Tematy
  202 Posty
  Ostatni post autor: alina_na Wyświetl najnowszy post
  01 mar 2016, 13:21
 • I Wojna Światowa
  W 1914 roku wybuchła I wojna światowa z udziałem mocarstw rozbiorowych: Austro-Węgier, Niemiec i Rosji. Doprowadziła ona do rozbudzenia wśród Polaków poczucia tożsamości narodowej, a jej przebieg i rezultaty (przede wszystkim upadek wszystkich trzech mocarstw zaborczych) umożliwiły odtworzenie niepodległego państwa polskiego.
  Okres ten charakteryzował się fatalnym stanem zaopatrzenia i wyżywienia społeczeństwa, a także znacznymi stratami, zarówno wśród żołnierzy wcielonych do walczących ze sobą armii, jak i ludności cywilnej, która zmuszona do świadczeń na rzecz armii okupujących kraj, ponosiła ogromne ciężary. Na skutek śmierci i deportacji liczba ludności zamieszkującej późniejszą II Rzeczpospolitą zmalała o około 14,9%.
  Nowości dla I Wojna Światowa Nowości  Mapa strony I Wojna Światowa Mapa Strony  RSS I Wojna Światowa RSS 
  26 Tematy
  59 Posty
  Ostatni post autor: Artur Rogóż Wyświetl najnowszy post
  12 mar 2014, 13:30
 • Gospodarka, kultura i społeczeństwo
  Utrata niepodległości i państwowości Rzeczpospolitej w 1795 roku otworzyła zupełnie nowy rozdział w historii społeczeństwa polskiego. 123 lata zaborów przypadły na burzliwy wiek XIX, w którym Europa i świat wchodziły w erę nowoczesności. Był to czas wielkich przemian zarówno społecznych, jak i gospodarczych i politycznych. Ostatnia fala rewolucji przemysłowej sprawiała, że odchodziły w niepamięć dawne struktury społeczne i ustępowały miejsca nowym, opartym na kapitalistycznych formach gospodarki i coraz szybszego uprzemysłowienia. Po epoce oświecenia i rewolucji wiek XIX był czasem rozwoju idei i ideologii politycznych, które odpowiadały przemianom społecznym i gospodarczym. Rozwój liberalizmu, a następnie socjalizmu, komunizmu i anarchizmu, a także pojawienie się społecznej nauki Kościoła katolickiego zmieniał oblicze polityki. Suwerenność władców, potwierdzana jeszcze na Kongresie Wiedeńskim 1815 roku, ustępowała miejsca idei państwa narodowego. Zmiany zachodziły też w sferze kultury. Polskie społeczeństwo brało udział w tych przemianach, lecz w bardzo specyficznej sytuacji braku własnego państwa i podziału pomiędzy trzy mocarstwa zaborcze. Rozwój społeczny Polski w tym okresie był niespójny, w różnym czasie i w różnej intensywności przychodziły w trzech zaborach zmiany gospodarcze i polityczne.
  Nowości dla Gospodarka, kultura i społeczeństwo Nowości  Mapa strony Gospodarka, kultura i społeczeństwo Mapa Strony  RSS Gospodarka, kultura i społeczeństwo RSS 
  147 Tematy
  328 Posty
  Ostatni post autor: hatece Wyświetl najnowszy post
  21 mar 2016, 10:20
 • Życie polityczne na emigracji
  27 IV 1831 roku generał Dwernicki ze swoim korpusem przekroczył granicę Królestwa Polskiego z Austrią został internowany. Była to ostatnia zorganizowana jednostka sił zbrojnych Królestwa Polskiego. Wiosną 1831 roku na zachód Europy zaczęli przybywać emigranci z Polski. W październiku 1831 roku w Prusach i w Austrii schronienie znalazło około 50 tysięcy żołnierzy oficerów i polityków. Większość spośród tych, którzy chcieli działać politycznie uciekała do Francji i Anglii.
  Nowości dla Życie polityczne na emigracji Nowości  Mapa strony Życie polityczne na emigracji Mapa Strony  RSS Życie polityczne na emigracji RSS 
  12 Tematy
  26 Posty
  Ostatni post autor: zarowka Wyświetl najnowszy post
  25 mar 2016, 12:43
 • Ziemie polskie pod zaborami ogólnie
  W następstwie rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały wcielone do państw zaborczych jako ich prowincje: z terenów zaboru austriackich utworzono Galicję, z kolejnych zaborów pruskich: Prusy Zachodnie, Prusy Południowe i Prusy Nowowschodnie, obszary zagarnięte przez Rosję podzielono na gubernie. Wszędzie wprowadzono własne ustawodawstwo i scentralizowaną biurokrację. W kraju i na emigracji podejmowano przygotowania do walki o niepodległość.
  Nowości dla Ziemie polskie pod zaborami ogólnie Nowości  Mapa strony Ziemie polskie pod zaborami ogólnie Mapa Strony  RSS Ziemie polskie pod zaborami ogólnie RSS 
  153 Tematy
  345 Posty
  Ostatni post autor: justwatch19 Wyświetl najnowszy post
  11 mar 2016, 11:27
 • Biografie
  Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
  Nowości dla Biografie Nowości  Mapa strony Biografie Mapa Strony  RSS Biografie RSS 
  186 Tematy
  203 Posty
  Ostatni post autor: witkacy85 Wyświetl najnowszy post
  02 lip 2013, 19:08
 • Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach
  Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
  Nowości dla Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach Nowości  Mapa strony Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach Mapa Strony  RSS Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach RSS 
  16 Tematy
  16 Posty
  Ostatni post autor: fora historyczne Wyświetl najnowszy post
  21 paź 2012, 03:27
 • Aktywne tematy
  Odpowiedzi
  Odsłony
  Ostatni post

Wróć do Indeks witryny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron

Szukaj

Menu Użytkownika

Dołącz do nas

REKLAMA