• Numizmatyka
  Dział zajmujący się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym. W ostatnich latach coraz częściej za dział numizmatyki uważana jest polityka monetarna (zwalczanie przestępczości monetarnej, polityka emisyjna, obieg pieniądza, jako wyraz świadomych działań emitenta). Pochodzenie słowa numizmatyka nie jest do końca jasne - nie wiadomo, czy pochodzi od łacińskiego nummus, czy też od greckiego nomisma. Numizmatyka ma swoje początki w XIV wieku, rozwinęła się w okresie renesansu. Największe w Polsce zbiory monet i medali znajdują się w muzeach narodowych w Warszawie i w Krakowie.
  Tematy: 43, Posty: 91
  Ostatni post Re: polski pieniądz przez wi…
  autor: aniamikos Wyświetl najnowszy post
 • Heraldyka
  Heraldyka – jedna z nauk pomocniczych historii, zajmuje się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów. Wywodzi się od słowa herold – oznaczającego urzędnika dworskiego, wywołującego nazwiska rycerzy biorących udział w turniejach. W innych językach europejskich nazywana jest podobnie (ang. heraldry, franc. heraldique , niem. Heraldik) lub słowami pochodzącymi od nazwy herb (niem. Wappenkunde).
  Tematy: 1, Posty: 2
  Ostatni post Re: Piastowie
  autor: Artur Rogóż Wyświetl najnowszy post
 • Archeologia Polski
  Archeologia – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.
  Tematy: 38, Posty: 46
  Ostatni post Re: Okręt wojenny Wazów z 17 …
  autor: rockybalbal Wyświetl najnowszy post
 • HistoriaPolski.eu for english users
  The History of Poland is rooted in the arrival of the Slavs, who gave rise to permanent settlement and historic development on Polish lands. During the Piast dynasty Christianity was adopted in 966 and medieval monarchy established.
  This section is about history of Poland available in English.
  Tematy: 25, Posty: 55
  Ostatni post Re: Massacres of Poles in Vol…
  autor: historia Polski Wyświetl najnowszy post

Zaloguj się

Kto jest online

Jest 31 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 30 gości (wg danych z ostatnich 15 minut)
Najwięcej użytkowników (1135) było online 10 maja 2024, 19:33

Statystyki

Liczba postów: 18731 • Liczba tematów: 9188 • Liczba użytkowników: 1687 • Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Invillfoews