Polska Piastów

W X wieku ekspansja Polan doprowadziła do zjednoczenia większości plemion słowiańskich na ziemiach polskich i stworzenia państwa pod dziedziczną władzą Piastów. Pierwszym historycznym władcą był Mieszko I. Ostatnim Piastem na tronie był Kazimierz Wielki. Data jego śmierci (1370r), to koniec rządów Piastów w Polsce.
966r - 1370r
  • Forum
    Ostatni post
  • Państwo pierwszych Piastów
    Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
    Tematy: 315, Posty: 1019
    Ostatni post Re: Polska do 1138 roku monar…
    autor: karolciaka Wyświetl najnowszy post
  • Polska dzielnicowa
    Statut (testament Bolesława Krzywoustego) – regulował sprawę dziedziczności, został zaprzysiężony przez zgromadzonych na wiecu możnowładców i biskupów, wszedł w życie w 1138 roku, po śmierci księcia. Zgodnie z jego postanowieniem każdy z książęcych synów miał otrzymać jedną dzielnicę Polski. Dla utrzymania jedności państwa władzę zwierzchnią nad całością terytorium miał zawsze sprawować najstarszy z rodu – senior.
    Tematy: 158, Posty: 398

    http://4poziom.waw.pl/wycena-online-mebli-kuchennych/
    Ostatni post Re: Zakładanie miast- koloniz…
    autor: Warmalners Wyświetl najnowszy post
  • Zjednoczone Królestwo
    Zjednoczone Królestwo Polskie (łac. Regnum Poloniae, ukr. Королівство Польське) – państwo polskie w okresie od 20 stycznia 1320 do 4 marca 1386, czyli za panowania dwóch ostatnich Piastów i Andegawenów. Administracyjnie dzieliło się na prowincje i województwa, lub ziemie. Było położone w rejonie Wyżyn Polskich i Ukraińskich na terytorium współczesnej Polski i Ukrainy. Głównymi rzekami były: Wisła, Warta, Wieprz, Narew i Dniestr. Graniczyło z: Czechami (poprzez wasalne księstwa śląskie), Węgrami, Księstwem Halicko-Wołyńskim (do 1340), Litwą, Mazowszem (od 1351 lenno Polski), Płockiem (od 1386 lenno Polski), Państwem Krzyżackim. W 1370 osiągnęło maksymalny zasięg terytorialny 270 000 km² i liczyło wówczas około 2,5 mln mieszańców.
    Tematy: 92, Posty: 263
    Ostatni post Re: Choroba i śmierć Kazimier…
    autor: collingwood Wyświetl najnowszy post
  • Gospodarka, kultura i społeczeństwo
    Podstawą średniowiecznej gospodarki za czasów pierwszych Piastów było rolnictwo. Przeważająca liczba ludności zamieszkiwała wsie w tym okresie.
    Liczba ludności stopniowa zaczęła się zwiększać. Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego, ponieważ wymuszało zagospodarowywanie nowych terenów na potrzeby rolnictwa. Aby powiększyć tereny na role wykarczowano (wycięto) lasy, osuszono wiele bagien. Chłopi coraz częściej przebywali duże odległości w poszukiwaniu terenów do zagospodarowania.
    Zaczęły tworzyć się osady. Osadnictwo skupiało się w dolinach rzek, gdzie lekkie, choć z reguły mało wydajne gleby były łatwe w uprawie. Osada liczyła najczęściej kilka, rzadziej kilkanaście gospodarstw.
    Tematy: 79, Posty: 168
    Ostatni post Lokacje miejskie na Dolnym Śl…
    autor: Warka Wyświetl najnowszy post
  • Wojsko, technika i uzbrojenie
    Armia pierwszych Piastów (do 1034 r.) była w dużym stopniu kontynuacją słowiańskiej siły zbrojnej. Plemienny system wojskowy polegał na powszechnej mobilizacji mężczyzn, dowodzonych prze wybieranego na zgromadzeniu (wiecu) wodza. Z czasem wodzowie, swoją władzę uczynili permanentną, kosztem swobód wiecu. Taki system był jednak coraz mniej przydatny w państwie toczącym częste wojny na rozległym terytorium. Również wyżywienie takiej ilości wojsk było trudne. Z tego powodu nastąpiło częściowe uzawodowienie armii. Oddziały, pochodzące z powszechnej mobilizacji, zostały wówczas wsparte, przez grupę zawodowych wojów skupionych wokół dowódcy – księcia, którego władza z tymczasowej stała się permanentną, a w końcu dziedziczną. Pewna rolę (chociaż nie wiadomo do końca jaką) odegrali również wojownicy skandynawscy, którzy byli cennym dodatkiem do rodzimych oddziałów.
    Tematy: 12, Posty: 14
    Ostatni post Nie tylko Zawisza
    autor: stach Wyświetl najnowszy post
  • Polska Piastów ogólnie
    Pierwszą dynastią panującą w Polsce byli Piastowie. Rządzili od powstania państwa polskiego (około 900 roku) do 1370, z krótką przerwą na panowanie Przemyślidów (1291-1305). W latach 1138-1320 miało miejsce tzw. rozbicie dzielnicowe, kiedy władza nad ziemiami polskimi należała równocześnie do wielu niezależnych książąt piastowskich.
    Tematy: 136, Posty: 300
    Ostatni post Re: Wydarzenia wieku XIII
    autor: rockybalbal Wyświetl najnowszy post
  • Biografie
    Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
    Tematy: 65, Posty: 68
    Ostatni post Henryk Sandomierski - polski …
    autor: Warka Wyświetl najnowszy post
  • Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach
    Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
    Tematy: 21, Posty: 21
    Ostatni post Potomkowie Piastów
    autor: fora historyczne Wyświetl najnowszy post
  • Aktywne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do wykazu forów