Zielone Świątki już w niedzielę. Dziś święto chrześcijańskie, dawniej pogańskie

Tworząc „Ciekawostki historyczne” wyszliśmy z prostego założenia: tak naprawdę każdy lubi historię o ile jest to historia odpowiednio przedstawiona. W dziale tym zajmujemy się odkryciami, kontrowersjami, przypadkami przeplatania się historii z życiem codziennym i ze współczesnością.
historyk
Posty: 331
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Zielone Świątki już w niedzielę. Dziś święto chrześcijańskie, dawniej pogańskie

Post autor: historyk »

Święto Zesłania Ducha Świętego, potocznie Zielone Świątki, nazywane jest również "Pięćdziesiątnicą", bo tego dnia mija dokładnie 50 dni od zmartwychwstania Jezusa (49 dni od Niedzieli zmartwychwstania). Zgodnie z Pismem Świętym w ten dzień miał na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpić Duch Święty. Mieli otrzymać dar języków, męstwa i inne charyzmaty. To jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan, bo uważa się je za początek Kościoła. W niektórych krajach uroczystości trwają przez dwa dni.

W Polsce w Zielone Świątki zgodnie z ustawą z 2007 roku obowiązuje zakaz handlu i dzień wolny od pracy, którym w tym roku się specjalnie nie nacieszymy, bo przypada w niedzielę 19 maja. Zakupy będzie można zrobić tylko na stacjach benzynowych i w mniejszym sklepach, jeśli za ladą stanie właściciel. Zamknięte będą markety i galerie handlowe.

Majowe święto ludowe nie zawsze łączyło się z Kościołem. Wielu badaczy twierdzi, że dawniej obchodzono w tym dniu święto wiosny, wywodzące się ze słowiańskiego święta Stado, poświęconego kultowi płodności. Pogańskie obchody były ściśle związane z przyrodą. Czekano na lato, a wszystkie obrzędy miały oczyścić ziemię i przynieść obfite plony. Zwyczaje różniły się nieco w zależności od regionu, ale najczęściej palono duże ogniska, i wszystko ozdabiano zielonymi gałęziami i liśćmi. To miało zapewnić mieszkańcom urodzaj.

Stado schrystianizowano najprawdopodobniej w XVI wieku. Chrześcijaństwo przejęło niektóre z dawnych zwyczajów, wzbogacając je o nowe m.in. o uroczyste procesje, palenie kadzideł i pieśni liturgiczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawostki historyczne na HistoriaPolski.eu”