Joanna Grudzińska - żona Księcia Konstantego

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Joanna Grudzińska - żona Księcia Konstantego

Post autor: fora historyczne »

Zakładam ten temat, gdyż zaintrygowała mnie postać Joanny Grudzińskiej, małżonki księcia Konstantego. Ponoć miała niezwykły wpływ na męża a w dodatku była kobietą o niezwykłej urodzie. Konstanty poczuł się nawet Polakiem a historia o tym, że bił brawo polskiej kawalerii bitwie pod Grochowem przetrwała do dziś. Co ta kobieta miała w sobie niezwykłego??
Historia miłości:
W. Ks. Konstanty poznał ją na balu u księcia Zajączka, namiestnika Królestwa i postanowiwszy się z nią ożenić, wyjednał u Cesarza Aleksandra I pozwolenie na rozwód ze swoją małżonką Księżniczką Anną Juljanną Sasko-Koburską, zrzekł się prawa do tronu na rzecz młodszego brata cesarzewicza Mikołaja, zaczął bywać w charakterze narzeczonego w domu ojczyma panny Grudzińskiej, Brońca, ożenionego z jej matką (Derpowską z domu). Zaręczyny utrzymano w ścisłej tajemnicy.
Ślub odbył się 24 maja 1820 roku naprzód w cerkwi zamkowej, a następnie w kaplicy katolickiej. Zaraz po ślubie w. książę odbył z żoną przejażdżkę po Warszawie w otwartym powozie. D. 30 czerwca wyszedł manifest, nadający w. księciu Konstantemu dobra łowickie, a małżonce jego tytuł Księżny Łowickiej. Cesarz Aleksander I i matka jego wysoko cenili księżnę Łowicką, która, trzymając się z dala od polityki, wywierała na męża korzystny wpływ swoją łagodnością i dobrocią.
Na cześć jej Cesarz Mikołaj kazał nazwać jedną fregatę "Księżną Łowicz". Po śmierci małżonka (1831) ucięła swoje warkocze i położyła je do trumny. Towarzyszyła zwłokom w. księcia do Petersburga i osiadła w Carskiem Siole, gdzie zmarła niezadługo potem (20 listop. 1831). Pochowana w katakumbach Carsko-sielskiego kościoła katolickiego

Zastanawia mnie jedynie stosunek jaki żywili do niej Warszawiacy, czy wierzyli że zmieni Konstantego czy uważali, że sprzedała się Rosjaninowi??

A Wy jak oceniacie tą postać???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”