Rozwój górnictwa za Kazimierza Wielkiego

Zjednoczone Królestwo Polskie (łac. Regnum Poloniae, ukr. Королівство Польське) – państwo polskie w okresie od 20 stycznia 1320 do 4 marca 1386, czyli za panowania dwóch ostatnich Piastów i Andegawenów. Administracyjnie dzieliło się na prowincje i województwa, lub ziemie. Było położone w rejonie Wyżyn Polskich i Ukraińskich na terytorium współczesnej Polski i Ukrainy. Głównymi rzekami były: Wisła, Warta, Wieprz, Narew i Dniestr. Graniczyło z: Czechami (poprzez wasalne księstwa śląskie), Węgrami, Księstwem Halicko-Wołyńskim (do 1340), Litwą, Mazowszem (od 1351 lenno Polski), Płockiem (od 1386 lenno Polski), Państwem Krzyżackim. W 1370 osiągnęło maksymalny zasięg terytorialny 270 000 km² i liczyło wówczas około 2,5 mln mieszańców.
MaciekWielki
Posty: 171
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Rozwój górnictwa za Kazimierza Wielkiego

Post autor: MaciekWielki »

Jak w temacie.
Hobbit
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Re: Rozwój górnictwa za Kazimierza Wielkiego

Post autor: Hobbit »

Okres rządów Kazimierza Wielkiego stanowi ważną epokę w rozwoju polskiego górnictwa. Odkryto pokłady soli kamiennej w Bochni i Wieliczce. Zaczęto je eksploatować. Było to za rządów księcia Bolesława Wstydliwego. Uporządkował on żupy solne. Utworzył z nich państwowe przedsiębiorstwa salinarne. Król usprawnił ich działalność produkcyjną. Uregulował zaopatrywanie się społeczeństwa w sól. Poza tym rozwijało się górnictwo kruszcowe koło Sławkowa i Olkusza. Powstały też kopalnie ołowiu i srebra w okolicach Chrzanowa, Trzebini i Nowej Góry oraz kopalnia miedzi w Chęcinach. Kazimierz Wielki w 1368 roku wydał ważną ordynację dla żup. Była ona rezultatem pracy królewskiej i powołanych doraźnie ekspertów górniczych. Nie brakowało bogatych mieszczan, którzy dzierżawili kopalnie i stanowiska żupników. Król z doradcami razem zauważyli, że zasoby soli są wyczerpalne. Ograniczyli więc każdą z żup do 60 stanowisk wydobywczych. Skrócili też czas wydobycia soli do siedmiu miesięcy w roku przeciętnie.
Sól i kopaliny kruszcowe były atrakcyjnym towarem, zbywanym w kraju i wywożonym za granicę. Wiele miast małopolskich opierało handel na przywozie soli z żup w Bochni i Wieliczce. Sprzedawano ją na miejscu, wywożono do okolicznych miast i sąsiednich krajów. Handel solą zmonopolizował Kraków. Tam powstał główny skład solny. Mieszkańcy Bochni dostarczali sól do Krakowa na potrzeby krakowskich piekarzy i obcych kupców. Główną masę towarową kierowali do miast śląskich, mazowieckich, litewskich i ruskich. Pokłady solne istniały też w Oświęcimiu, Wiślicy, Sandomierzu i Opatowie. Z węgierskich kopalń sprowadzono do Polski złoto, żelazo i miedź. Na Węgry szły transporty polskiego ołowiu. Wywóz soli w XIV wieku był dodatnim bilansem handlowym Polski. Charakteryzował się dużym napływem do naszego kraju groszy czeskich i florenów węgierskich.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Rozwój górnictwa za Kazimierza Wielkiego

Post autor: Artur Rogóż »

Król nie był inicjatorem poszukiwań górniczych i twórcą przedsiębiorstw kopalnianych. Rola ta przypadła zasłużenie już księciowi Bolesławowi Wstydliwemu, za którego rządów odkryto pokłady soli kamiennej w Bochni i Wieliczce i zaczęto je eksploatować.
Król Kazimierz usprawnił działalność produkcyjną przedsiębiorstw salinarnych, a zwłaszcza uregulował zaopatrywanie się społeczeństwa w sól.
W 1368 r. wystawił ważną ordynację dla żup, będącą rezultatem pracy rady królewskiej i powołanych doraźnie ekspertów górniczych.
MaciekWielki
Posty: 171
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Re: Rozwój górnictwa za Kazimierza Wielkiego

Post autor: MaciekWielki »

Dzięki za odpowiedź :-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zjednoczone Królestwo”