Kulisy zabójstwa Andrzeja Węgierskiego

Po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 r., zgodnie z wcześniejszymi układami z Węgrami z 1339 i 1355 r., tron polski objął Ludwik Węgierski. W 1374 r. wydał on w Koszycach przywilej dla szlachty polskiej, zgodnie z którym w zamian za uznanie praw córek Ludwika do tronu polskiego majątki szlacheckie zwolnione zostały od obciążeń na rzecz państwa, z wyjątkiem poradlnego (danina od gospodarstwa) w wysokości 2 groszy z łanu kmiecego rocznie. Król przyrzekł też nadawać urzędy ziemskie szlachcie z tej ziemi, w której wakuje dany urząd. Szlachta zobowiązana była odtąd do nieodpłatnej służby wojskowej tylko w granicach państwa. Za straty poniesione poza nimi miało być wypłacane jej odszkodowanie. W 1381 r. Ludwik wydał przywilej dla duchowieństwa. Odtąd także powinności podatkowe tego stanu zostały ograniczone do poradlnego w wysokości 2, a w przypadku klasztorów - 4 groszy z łanu chłopskiego rocznie.
ziomeka
Posty: 443
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Kulisy zabójstwa Andrzeja Węgierskiego

Post autor: ziomeka »

Po śmierci Karola Roberta Elżbieta Łokietkówna stara się zapewnić swoim synom panowanie w różnych częściach Europy - między innymi swojemu synowi Andrzejowi zaręczonemu z dziedziczką Neapolu Joanną. W 1345 r. mimo wydanej przez papieża Klemensa VI zgody na koronację Andrzeja koroną neapolitańską syn Elżbiety Łokietkówny zostaje uduszony przez nieznanych spiskowców. Jak myslicie dlaczego?
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Kulisy zabójstwa Andrzeja Węgierskiego

Post autor: historyk »

Czytałem, że było to zabójstwo na zlecenie samej Joanny, niechętnej temu małżeństwu (Andrzej był mężem Joanny). Przyczyn tego należy upatrywać w odwiecznej rywalizacji obu odgałęzień Andegawenów o koronę neapolitańską. Joanna była wnuczką Roberta, który podobno kazał otruć brata, prawowitego dziedzica korony neapolitańskiej. Potomkom tegoż dostała się korona węgierska po Arpadach(był żonaty z córką ostatniego Arpada), a Robertowi Neapol. Stąd wojny Ludwika Węgierskiego z Neapolem.

Szczerze przyznaję się jednak, że o tym czytałem bardzo dawno temu i mogłem coś pokręcić w szczegółach, ale ogólne zarysy sprawy są zgodne z prawdą. Chyba że ktoś inny zna inną wersję wydarzeń.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rządy Andegawenów w Polsce”