Błędy w wewnetrznej polityce Jagiellonów

Podstawowym problemem stojącym przed królem Władysławem II Jagiełłą było powstrzymanie ekspansji krzyżackiej. Zwycięska wojna trwająca od 1409 r. do roku 1411, z wielkim zwycięstwem polsko-litewskim pod Grunwaldem w 1410 r., zapoczątkowała zmierzch potęgi państwa krzyżackiego. Związek Państwa polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim został zacieśniony unią w Horodle w 1413 r. (zadecydowano tam m.in. o wspólnych zjazdach polsko-litewskich oraz dokonano adopcji do polskich herbów 47 bojarskich rodów litewskich). Zapewnienie „posiadania” tronu polskiego dla swych synów uzyskał Jagiełło poprzez wydawanie przywilejów dla szlachty polskiej (przywilej czerwieński w roku 1422, przywilej brzeski w 1425 r., w którym sformułowano m. in. zasadę „neminem captivabimus nisi iure victum”, oraz przywilej jedlnieński w roku 1430). Przyczyniło się do tego zwycięstwo zasady elekcyjności tronu, po śmierci Kazimierza III Wielkiego w 1370 r. (elekcji dokonywano na zjeździe elekcyjnym, następnie odbywała się koronacja i nowy władca potwierdzał prawa i przywileje stanowe).
Adambik
Posty: 497
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Błędy w wewnetrznej polityce Jagiellonów

Post autor: Adambik »

Wszyscy się zachwycają rewelacyjnym prowadzeniem polityki wewnętrznej jak i zagranicznej. Czy jednak Jagiellonowie popełniali jakieś błędy w swojej polityce wewnętrznej? Chodzi mi poważne błędy, które wpłynęły potem na kryzys państwa polskiego. Prosiłbym o w miarę szybką odpowiedź.
Hobbit
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Re: Błędy w wewnetrznej polityce Jagiellonów

Post autor: Hobbit »

Nadawali przywileje, doprowadzili do utworzenia i utrwalenia systemu politycznego, który stał się grobem Rzeczypospolitej.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Błędy w wewnetrznej polityce Jagiellonów

Post autor: Husarz »

Okres rządów dynastii Jagielońskiej (1386 - 1572) jest dostatecznie długi, aby wykazać zarówno korzystne jak i mniej korzystne posunięcia zasiadających kolejno władców.
Pozwolę skupić się na Władysławie Jagielle, z racji stosunkowo dobrze znanego mi panowania tego monarchy.
Do błędów polityki wewnętrznej z pewnością można zaliczyć tolerowanie separatystycznych tendencji Witolda; również król przymykał oczy na zbyt daleko idące kontakty polskiego rycerstwa i właściwie mówiąc, możnowładztwa z obcymi dworami (mam na myśli głównie Luksemburczyków); edykt pabianicki z bodajże 1421 roku również zaliczam na minus polityki królewskiej, gdyż Jagiełło od Luksemburczyka, w którego to interesie występował Oleśnicki, nie mógł liczyć na żadne fawory. Jednak największą porażką królewską było przegranie walki o elekcję tronu dla Władysława, co zakończyło się pełną kapitulacją króla w postanowieniach przywileju jedleńsko-krakowskiego. Historycy zresztą z przekąsem podkreślają, iż Jagiełło panował z 10 lat za długo.
Błędy stosunkowo łatwo wytykać.
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Błędy w wewnetrznej polityce Jagiellonów

Post autor: historyk »

Jeśli mówimy już o Władysławie Jagielle to pamiętajmy o zbyt długim balowaniu po wygranej bitwie pod Grunwaldem, zamiast jak najszybciej zaatakować Malbork. Czas, który dał Jagiełło Krzyżakom pozwolił im na pozbieranie się, ściągnięcie sił do Malborka i w konsekwencji obronę tego zamku. A to, jak wiemy, miało ogromny wpływ na późniejsze wydarzenia z Krzyżakami w roli głównej.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Błędy w wewnetrznej polityce Jagiellonów

Post autor: Husarz »

Sytuacja nie jest taka prosta, jakby na pierwszy rzut oka mogła wyglądać. Po bitwie grunwaldzkiej niewątpliwie potrzebny był dzień odpoczynku, król zresztą musiał zawiadomić najważniejsze osoby w państwie o swoim zwycięstwie (arcybiskup gnieźnieński, królowa Anna Cylejska)o swoim zwycięstwie. Ponadto na kartach kronik przewija się motyw opóźniania pochodu wojsk królewskich, mimo gorączkowych nawoływań ówczesnego kanclerza Królestwa Polskiego - Mikołaja Trąby, ze strony Melsztyńskich i ich klientów szlacheckich. Nie można też zapominać, że armia polska praktycznie nie miała sprzętu inżynieryjno-wojskowego za pomocą którego mogłaby od ręki zdobyć jeden z najpotężniejszych ówcześnie zamków Europy. Owa nieskuteczność uwydatniła się również w zdobywaniu pomniejszych zamków krzyżackich, które głównie otwierano a nie zdobywano. Zresztą po ustąpieniu Polaków z Pomorza, w sposób identyczny wróciły do Zakonu. W ówczesnej sytuacji politycznej wydaje mi się jednak niemożliwe całkowite rozbicie państwa krzyżackiego, choć bez wątpienia zdobycie Malborka nie pociągnęłoby dla strony Polskiej zawarcia tak mało korzystnego pokoju jak toruńskiego z 1 lutego 1411 r., który został przecież oprotestowany przez Mikołaja Trąbę (nie złożył na nim podpisu) właśnie z racji praktycznie żadnych profitów dla strony polskiej z ugody.
Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Błędy w wewnetrznej polityce Jagiellonów

Post autor: Marshal »

Dwa największe błędy w polityce Polski za czasów Jagiellonów:
- przywileje szlacheckie
- hołd Pruski 1525 - zastanawia mnie sprawa czym się kierował Zygmunt Stary nadając im hołd? Przecież państwo to było całkowicie bezbronne i opanowane przez Koronę, więc po jaką cholerę zostawił Prusy Książęce w połowie niezależne.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Błędy w wewnetrznej polityce Jagiellonów

Post autor: Otton III »

Hobbit pisze:Nadawali przywileje, doprowadzili do utworzenia i utrwalenia systemu politycznego, który stał się grobem Rzeczypospolitej.
Zgadzam się.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2011, 14:28 przez Otton III, łącznie zmieniany 2 razy.
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Błędy w wewnetrznej polityce Jagiellonów

Post autor: ziomeka »

Nie wiem czy szlachta kierowała się tylko dobrem państwa. Chyba prędzej swoje dobro utożsamiała z dobrem państwa.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Błędy w wewnetrznej polityce Jagiellonów

Post autor: Otton III »

ziomeka pisze:Nie wiem czy szlachta kierowała się tylko dobrem państwa. Chyba prędzej swoje dobro utożsamiała z dobrem państwa.
Tak, masz rację. Dzięki za sprostowanie. :)
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Błędy w wewnetrznej polityce Jagiellonów

Post autor: naiwniak »

Błędem był Hołd Pruski.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka wewnętrzna i przemiany ustrojowe”