Unia Lubelska

Bez wątpienia w tym czasie sytuacja geopolityczna sprzyjała sojuszowi polsko-litewskiemu, gdyż oba państwa łączyło coraz więcej wspólnych interesów, jak choćby chęć odzyskania ziem utraconych w wyniku ekspansji krzyżackiej, dążenie do umocnienia swych wpływów na terytoriach ruskich, a także przyczyny ekonomiczne. Według Oskara Haleckiego główną przesłanką do podpisania unii i utworzenia federacji polsko-litewskiej było uniknięcie konfrontacji zbrojnej obu państw na ziemiach ruskich, do których oba kraje rościły swoje pretensje.
Husarz
Posty: 822
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Unia Lubelska

Post autor: Husarz »

Unia Lubelska było to połączenie dwóch państw Polski i Litwy w jedną Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Kto bardziej skorzystał na niej Polska czy Litwa?
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Unia Lubelska

Post autor: stach »

Polacy dostali nowe terytoria, ale Litwini równe przywileje co Polacy. Oba państwa zachowały odrębny: skarb, administrację i wojsko. Ja myślę, że oba państwa skorzystały na tym po równo.
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Unia Lubelska

Post autor: Husarz »

Co do tych zdobyczy terytorialnych to byłbym trochę się sprzeczał, gdyż Zygmunt August podbił Ukrainie jeszcze przed podpisaniem Unii. Kiedy były prowadzone rokowania unii Litwini nie chcieli się zgodzić na niektóre warunki Polaków, więc opuścili Polskę i wrócili na Litwę (tutaj duży udział mieli w tym wyjściu Radziwiłowie). Wtedy Zygmunt II August się zdenerwował i postanowił przyłączyć Ukrainę (a dokładnie trzy województwa Bracławskie, Czernichowskie i Kijowskie) plus ziemie na pograniczu Litwy i Polski czyli Podlasie.
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Unia Lubelska

Post autor: stach »

Przynajmniej Polska miała trochę żołnierza z Ukrainy. Ale Zygmunt August musiał użyć szantażu. Co do tego wkładu Radziwiłłów... Zygmunt August sam przyczynił się do wzrostu znaczenia Radziwiłłów, żeniąc się z Barbarą Radziwiłłówną. Dzięki temu Radziwiłłowie stali się chyba największym rodem na Litwie (czego obawiała się Bona).
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Unia Lubelska

Post autor: Warka »

Unia Lubelska budzi do dziś wątpliwości. Polska i Litwa na pewno nie skorzystały po równo. Polacy się wykrwawiali na wojnach z Rosją. A jak było Powstanie Chmielnickiego, czy Potop Szwedzki Litwa nas miała w nosie. Gdyby Polska była suwerennym państwem, Rosja by nas tak nie atakowała, bronili by nas Litwini, a wojny Litwy nie byłby naszym problemem. Natomiast korzyści terytorialne nie były znowu takie dobre. NO bo gdyby Polska nie zyskała Ukrainy jakże męczące problemy kozackie by nas nie dotyczyły.
Ale w sumie nie sposób zapomnieć pięknych polsko-litewskich tradycji szlacheckich.
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Unia Lubelska

Post autor: stach »

W wojnach litewsko-moskiewskich Polska uczestniczyła jeszcze przed 1569 r. No i przypomnił sobie jeszcze bitwę pod Grunwaldem. Tam Litwini walczyli po stronie Polaków. Stracili ponad 50% stanu osobowego swojej armii. Oni się też wykrwawiali. To działało w obie strony.
Adambik
Posty: 501
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Unia Lubelska

Post autor: Adambik »

Tyle samo było pozytywów i negatywów wydarzeń z 1 lipca 1569r.
Dajmy na to Polska wmieszała się w wojnę z Moskwą, znacznie wzrosła pozycja magnatów jednakże dokonała się polonizacja zarówno Litwy jak i Rusi, trzeba również wspomnieć o korzyści swobodnego przemieszczania się po całym RON-ie
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4712
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Unia Lubelska

Post autor: Artur Rogóż »

Polska i Litwa stały się wielką potęgą. Szlachta litewska uzyskała pomoc przeciwko tyranii i oligarchii magnatów na swej ziemi, Korona zyskała nowe ziemie do kolonizacji i rozwoju. Jednak to bardziej zyskała Litwa. Bardziej się ucywilizowana i dużo bardziej korzystała z pomocy Korony, niż odwrotnie.
quba191
Posty: 1
Rejestracja: 08 lut 2016, 09:17

Re: Unia Lubelska

Post autor: quba191 »

Moim zdaniem Polska na Unii Lubelskiej źle nie wyszła i powinniśmy być zadowoleni z jej efektów.

______________________________
jakie piwo kupić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stosunki polsko-litewskie”