Najlepszy władca z dynastii Jagiellonów

Dynastia Jagiellonów władała państwem polsko-litewskim przez następne dwieście lat, tworząc w pewnym momencie (II połowa XV wieku) jedno z największych imperiów europejskich - Jagiellonowie rządzili w Polsce, na Litwie, w Czechach i na Węgrzech.
ziomeka
Posty: 443
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Najlepszy władca z dynastii Jagiellonów

Post autor: ziomeka »

Kto, według Was był najlepszym władcą z dynastii Jagiellonów? Proszę o uzasadnienie.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Najlepszy władca z dynastii Jagiellonów

Post autor: Warka »

Według mnie Władysław Jagiełło. To on, zwyciężył Krzyżaków pod Grunwaldem i w ten sposób ścisnął ich co doprowadziło do powolnego upadku Zakonu Krzyżackiego.
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Najlepszy władca z dynastii Jagiellonów

Post autor: ziomeka »

Według mnie najlepszym władcą z dynastii Jagiellonów był Kazimierz Jagiellończyk. Odzyskał Pomorze Gdańskie i Warmię. Ponadto za jego panowania Jagiellonowie stali się dominującą dynastią w Europie Środkowej. Jagiełło jest u mnie na 2 miejscu. Zwyciężył pod Grunwaldem i pod Koronowem oraz doprowadził do unii polsko-litewskiej. Jednak, gdyby zdobył Malbork dobiłby zakon. On jednak ociągał się z marszem i przez to Malbork nie został zdobyty. Na 3 miejscu jest Zygmunt II August. Za popieranie ruchu egzekucyjnego. No i za jego panowania Gottard Kettler przyjął jego zwierzchnictwo (Kurlandia i Semigalia stały się lennami Polski i Litwy).
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Najlepszy władca z dynastii Jagiellonów

Post autor: stach »

Ja uważam, że albo Władysław Jagiełło albo Kazimierz Jagiellończyk. Obaj pobili Krzyżaków i odzyskali trochę ziem. U pierwszego z nich razi mnie jednak ilość wydanych przywilejów szlacheckich(3). Więc chyba Kazimierz, który na za wiele szlachcie nie pozwalał.
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Najlepszy władca z dynastii Jagiellonów

Post autor: ziomeka »

stach pisze:Ja uważam, że albo Władysław Jagiełło albo Kazimierz Jagiellończyk. Obaj pobili Krzyżaków i odzyskali trochę ziem. U pierwszego z nich razi mnie jednak ilość wydanych przywilejów szlacheckich(3). Więc chyba Kazimierz, który na za wiele szlachcie nie pozwalał.
No co do Jagiełły z tymi ziemiami to niezbyt się zgadzam. Dla Polski Władysław Jagiełło odzyskał tylko ziemię dobrzyńską, a dla Litwy-Żmudź, ale tylko do końca swojego życia. Prawdziwą zasługą Władysława Jagiełły jest złamanie militarnej i finansowej potęgi zakonu.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Najlepszy władca z dynastii Jagiellonów

Post autor: Otton III »

Dla mnie w ogóle najlepszym władcą polskim był Kazimierz IV Jagiellończyk - zdobył Pomorze Gdańskie, Warmię, ziemię chełmińską, michałowską oraz Żuławy Wiślane, a także zhołdował zakon krzyżacki. Przyłączył do Polski Oświęcim i zhołdował Zator. Przyłączył lenną Rawę i Bełz, a także Sochaczew. Doprowadził do objęcia tronu czeskiego przez swego najstarszego syna, Władysława, który później objął także tron węgierski. Przyczynił się do zmiany statusu Polski z mocarstwa lokalnego w mocarstwo europejskie.
Ostatnio zmieniony 20 lis 2010, 23:18 przez Otton III, łącznie zmieniany 1 raz.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Najlepszy władca z dynastii Jagiellonów

Post autor: Husarz »

Jak dla mnie Kazimierz Jagiellończyk ex aequo z Zygmuntem Augustem. Pierwszy ma u mnie plusy za pokonanie Krzyżaków i odbicie Pomorza i Warmii oraz utworzenie porządnej armii oraz za to, że wydał szlachcie tylko tyle przywilejów, ile wydał (a żądała dużo więcej, ale umiał powiedzieć "nie" lub wymów ustępstwa) a także za politykę dynastyczną; minusa ma u mnie za to, że zaniedbał Litwę i pozwolił Moskwie wydrzeć jej duże obszary oraz za to, że trochę mieszał się w polityce dynastycznej - np. pozwolił kilku synom na raz walczyć o Węgry.

Zygmunt August zaś ma u mnie plusy za zhołdowanie Kawalerów mieczowych i walkę o ich ziemię, Unię Lubelską, rozwój ruchu egzekucyjnego oraz floty oraz za walkę z Moskwą; minusy zaś ma za zahamowanie pod koniec życia owego ruchu egzekucyjnego, za kłócenie się ze szlachtą oraz zbytnie uleganie niektórym magnatom.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska Jagiellonów ogólnie”