Siemowit, Lestek, Siemomysł

Na ziemiach polskich początkowo podstawową komórką społeczną była rodzina wraz z krewnymi. Grupa rodzin z danego terytorium tworzyła małą społeczność zwaną opolem. Opola z poszczególnych terenów (zazwyczaj oddzielonych od siebie barierami naturalnymi jak rzeki, góry czy bory) tworzyły plemiona (np. Polanie, Wiślanie, Bobrzanie, Goplanie itp.). Na co dzień opolem zarządzał wiec plemienny, który w razie zagrożenia wybierał dowódcę (księcia lub wojewodę). Z czasem jednak tymczasowi wodzowie chcieli utrzymać władzę nad coraz liczniejszymi wspólnotami. Właśnie ich ambicje przyczyniły się do jednoczenia całych plemion we wspólnoty.
ziomeka
Posty: 443
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Siemowit, Lestek, Siemomysł

Post autor: ziomeka »

Co sądzicie o tych mało znanych twórców naszego państwa? Czy to może właśnie dzięki nim Mieszko I doszedł do swego wielkiego dzieła? Przecież już Siemomysł opanowując Ziemię Lubuską naruszył sferę niemiecką i zostawił synowi ciężkie zadanie.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Siemowit, Lestek, Siemomysł

Post autor: Artur Rogóż »

To byli poprzednicy Mieszka o których wspomina Gall Anonim. Niewiadomo kiedy,żyli dokładnie, ale wiadomo, kto po kim nastepował. Mieszko w porównaniu z ojcem chciał otworzyc się na zachód i zachodnie prądy i dlatego zdecydował się na chrzest.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Siemowit, Lestek, Siemomysł

Post autor: Otton III »

Siemowit, Lestek i Siemomysł byli następującymi po sobie książętami Polan, potomkami kolesia o przydomku Piast, od którego to przydomka bierze nazwę dynastia panująca w Polsce do 1370 roku, z której to dynastii pochodzą Siemowit, Lestek i Siemomysł. Siemowit panował od 862 do 892 roku, Lestek od 896 do 921 roku, zaś Siemomysł od 921 do 957 roku. Wszyscy ci trzej władcy zapoczątkowali i rozwinęli ekspansję państwa plemiennego Polan, która doprowadziła do zajęcia przez Polan w trakcie ich panowania całej Wielkopolski, ziemi sieradzko-łęczyckiej, Kujaw, Mazowsza, Pomorza Wschodniego i ziemi lubuskiej.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2010, 11:42 przez Otton III, łącznie zmieniany 1 raz.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Siemowit, Lestek, Siemomysł

Post autor: stach »

Za mało wiemy żeby stwierdzić coś na 100%. Benedykt Zientara w jednej ze swych publikacji słusznie zauważa jednak, że "Polska nie mogła niczym Atena wyskoczyć z głowy Zeusa" (cytuje z pamięci, może to szło troszke inaczej, ale sens zachowany :-) ). Dlaczego więc nie wierzyc Gallowi Anonimowi, że "ci przed Mieszkiem" to właśnie Ziemowit, Lestek i Siemomysł?

Cesarz Bizantyjski Konstantyn Porfirogenta wspomina w pewnym źródle o ludzie Litzike mieszkającym nad Wisłą. Czyżby chodziło o "ludzi Lestka"? Jeżeli połączyć ten fakt ze zwrotem w kronice Widukinda "Słowianie zwani Licikaviki", to jest to bardzo prawdopodobne.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Siemowit, Lestek, Siemomysł

Post autor: Otton III »

Ale na podstawie niektórych źródeł można wysuwać hipotezy - chyba normalne jest, że nic nie jest pewne w 100% dla niektórych, co nie znaczy, że nie może być pewne dla mnie. Każdy ma swój punkt widzenia.

A tak w ogóle to jestem za tym, iż Litzke i Licikaviki oznaczają Lestka i Lestkowców, bo cóż innego by oznaczały. Niektórzy np. podają, iż Licikaviki oznaczają Lubuszan. A co mają Lubuszanie do Licikavików? To samo przy porównywaniu Licikavików do Lędzian czy Łęczycan, lub nawet nieistniejących nigdy rzekomych Licikowiczów. W moim rozumieniu to błędne domysły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Plemiona słowiańskie na ziemiach polskich”