Terytorium Księstwa Warszawskiego

Wśród ważnych spraw epoki napoleońskiej wybitne miejsce, choć nie naczelne, zajmowała bez wątpienia sprawa polska. Stanowiła jeden z najbardziej aktualnych i specyficznych problemów w ówczesnych przemianach polityczno – społecznych, a zwłaszcza w europejskiej polityce międzynarodowej.
W wyniku kolejnych rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały podzielone między trzech zaborców. Niemal natychmiast po III rozbiorze powstały pierwsze organizacje spiskowe, mające na celu odzyskanie niepodległości. W 1796 roku podpisano w Krakowie tajny akt konfederacji, która zapowiadała walkę z trzema zaborcami w łączności z narodem francuskim.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Terytorium Księstwa Warszawskiego

Post autor: Warka »

7 lipca 1807 r. w Tylży został podpisany traktat francusko-pruski powołujący do życia Księstwo Warszawskie. Nowe państwo objęło swoimi granicami ziemie trzeciego, drugiego i południową część I zaboru pruskiego. Księstwu zagwarantowano swobodną komunikacje przez Śląsk z Saksonią. Z części trzeciego zaboru pruskiego został wydzielony okręg białostocki, który przypadł Rosji. Gdańsk z okalającym do terytorium stał się wolnym miastem, wyłączonym z terytorium państwa pruskiego. Stacjonowały w nim wojska francuskie i rezydował przedstawiciel Francji.



Dwa lata później obszar Księstwa Warszawskiego uległ zmianie w wyniku postanowień pokoju w Schoenbrunn. W 1807 r. Księstwo było jednym z najmniejszych państw Europy, a liczyło 104 tys. km2 i 2,6 mln mieszkańców. W 1809 r. do ziem Księstwa włączono: Nową Galicję z Krakowem, Radomiem i Lublinem, ponadto galicyjski okręg zamojski oraz leżące pod drugiej stronie Wisły – Pogórze ciągnące się do Skawiny do Wieliczki. Ponadto państwo uzyskało prawo eksploatacji złóż soli w Wieliczce. Na inkorporację całej Galicji z Lwowem zgody nie wyraziła Rosja, która przyłączyła wówczas do swojego terytorium okręg tarnopolski. Obszar Księstwa Warszawskiego w 1809 r. wzrósł o 51 tys. km2, a liczba ludności zwiększyła się o 1,7 mln.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Epoka napoleońska”