Bitwa pod Kockiem

1 września 1939 nazistowskie Niemcy napadają na Polskę. Armia broniąca granic stawia opór, jednocześnie czekając na pomoc sojuszników, którzy niebawem deklarują wojnę Rzeszy. Pomoc jednak nie nadchodzi, dodatkowo 17 września wojsko ZSRR wkracza na tereny wschodniej Polski. Przy olbrzymiej dysproporcji sił, Polska przegrywa kampanię wrześniową.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Bitwa pod Kockiem

Post autor: Warka »

Czyli bitwa Polaków (ok. 17 tys. żołnierzy) pod dowództwem Kleeberga przeciw Niemcom (2 dywizje pod dowództwem gen. Otto, a później gen. Lemelsena). Jak oceniacie tą bitwę? Czy były szanse na zwycięstwo w tej bitwie?

GO "Polesie" zrobiło co mogło wg mnie. 5 X Polacy wdarli się na tyły niemieckie, ale skapitulowali z powodu braku amunicji, a więc widoczna była przewaga materiałowa Niemców, a także przewaga liczebna. Mało prawdopodobne, aby Polacy wygrali tą bitwę. Jeśli "Polesie odniosłoby zwycięstwo to wojna obronna potrwałaby jeszcze kilka dni dłużej, bo z taką małą armią Niemcy szybko by się uporali.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Bitwa pod Kockiem

Post autor: stach »

Tak właściwie nie mieliśmy za dużych szans zwycięstwo w tej bitwie. Warszawa była już zdobyta. Ale ten manewr jaki zastosował Franciszek Kleeberg był dosyć ciekawy. Ja uważam, że w każdej bitwie z kampanii wrześniowej czy jak ktoś woli wojny obronnej Polski były szanse na zwycięstwo w tej może trochę mniejsze nisz w innych ale jednak jakieś były.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Bitwa pod Kockiem

Post autor: Warka »

stach pisze:Tak właściwie nie mieliśmy za dużych szans zwycięstwo w tej bitwie. Warszawa była już zdobyta. Ale ten manewr jaki zastosował Franciszek Kleeberg był dosyć ciekawy. Ja uważam, że w każdej bitwie z kampanii wrześniowej czy jak ktoś woli wojny obronnej Polski były szanse na zwycięstwo w tej może trochę mniejsze nisz w innych ale jednak jakieś były.
Upadek Warszawy miał skutki przede wszystkim na podłożu psychologicznym. Strata stolicy poważnie podkopała morale wojsk polskich.
Manewr Kleeberga był ciekawy i udał się, bo w końcu Polacy wyszli na tyły niemieckie, ale za późno bo po 3 dniach, gdy amunicja była na wyczerpaniu. Właściwie akurat wcześniej się nie dało..
Kampania wrześniowa to termin stosowany w Niemczech czy w Rosji, bo dla nich to jedna z wielu kampanii. A nazywanie wojny obronnej kampanią jest mocno nie na miejscu i dlatego używam terminu "wojna obronna".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kampania wrześniowa”