Biskupin

Od najdawniejszych czasów Słowianie zamieszkiwali ziemie położone na północ od Sudetów i Karpat. Zachodnią granicę terenów słowiańskich stanowiły rzeki : Odra i Nysa Łużycka. Na północy Słowianie osiągali wybrzeża Morza Bałtyckiego pomiędzy ujściem Odry i Wisły. Pierwotne puszcze wzdłuż jezior między dolnym biegiem Wisły i Niemna oddzielały Słowian od ich sąsiadów Prusów i Litwinów. Na wschodzie siedziby Słowian docierały do środkowego Dniepru.
stach
Posty: 496
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Biskupin

Post autor: stach »

A moim zdaniem to wspaniale że na ziemiach Polskich już tak dawno istniała taka rozwinięta cywilizacja. I nie wiadomo jaki lud tam mieszkał. Może o tym warto porozmawiać? Jak myślicie kto mógł zbudować Biskupin? Słowianie czy Germanie?
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Biskupin

Post autor: Artur Rogóż »

Na pewno nie Słowianie, bo przybyli na nasze ziemie 1000 lat po rozpoczęciu udowy Biskupina. Germanie z tego powodu odpadają. Zbudował go lud kultury łużyckiej. A jej pochodzenie jest bardzo niepewne - uznaje sie ich za Prasłowian, Daków, Ilirów, Traków.... chyba nigdy się nie dowiemy, kim byli i kto od nich pochodzi.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Biskupin

Post autor: Warka »

Biskupin to osada obronna kultury łużyckiej, wybudowana zimą 737 r. p.n.e. (wiek obliczono, badając/licząc słoje drewna ze ściętych drzew, służących za budulec). Wiemy, że mieszkało w niej najprawdopodobniej 1 000 - 1 200 ludzi, i że archeolodzy nie stwierdzili wśród mieszkańców żadnych śladów społecznych różnic, wszystkie domy były jednakowe, a ich lokatorzy mieli takie same narzędzia, stroje i ozdoby.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Biskupin

Post autor: Husarz »

Historia badań Biskupina rozpoczęła się w 1933 roku, gdy miejscowy nauczyciel - Walenty Szwajcer - odkrył na półwyspie jeziora Biskupińskiego fragmenty drewnianych konstrukcji. Powiadomił o tym prof. J. Kostrzewskiego (wówczas dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Instytutu Prehistorii Uniwersytetu Poznańskiego), który podjął decyzję o natychmiastowym rozpoczęciu badań.

O niezwykłym znaczeniu tego odkrycia świadczy choćby jego popularność - w latach przedwojennych Biskupin odwiedziło około trzydzieści tysięcy osób. Znalazł się on w centrum uwagi osobistości świata politycznego, naukowego i najwyższych władz Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce. Wśród gości byli m.in. marszałek Śmigły - Rydz oraz prezydent Rzeczpospolitej Polskiej - Ignacy Mościcki.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Biskupin

Post autor: Warka »

Znalazłem więcej informacji o Biskupinie:
Osiedle zajmowało ok. 2 ha, otoczone było wielorzędowym falochronem z ukośnie wbitych w dno jeziora drewnianych pali i połączone z lądem drewnianym pomostem. Wokół grodu, równolegle do falochronu, przebiegał wał skonstruowany z łączonych ze sobą skrzyń, utworzonych z kładzionych na luźny zrąb belek, wypełnionych ziemią.
W wale znajdowała się brama, zamykana dwuskrzydłowymi wrotami, zwieńczona wieżą obronno-strażniczą. Wewnątrz gród był regularnie zabudowany 102 drewnianymi domostwami, grupującymi się w 13 rzędach, wzdłuż 11 równoległych, moszczonych drewnem ulic, usytuowanych w kierunku wschód-zachód. U podnóża fortyfikacji, łącząc się z poprzecznymi, biegła ulica okrężna. Boki ulic poprzecznych były ściśle zabudowane stojącymi jeden obok drugiego, prostokątnymi domami. Domostwa, o ścianach skonstruowanych z poziomych belek (sumiki) wpuszczonych w żłobki pionowo stojących słupów (łątki), posiadały wewnątrz z reguły dwa, a czasem trzy pomieszczenia z kamiennym paleniskiem pośrodku izby głównej.Szacuje się, że gród zamieszkiwało ok. 1000-1200 osób. Prawdopodobnie w wyniku walk międzyplemiennych doszło do zniszczenia grodu (1 faza), który następnie został odbudowany z zachowaniem pierwotnego planu (2 faza). Wobec podniesienia się poziomu wód jeziora, ok. 550 p.n.e. gród został definitywnie opuszczony, a na jego pozostałościach, ok. 400 założono osadę otwartą.
Mieszkańcy grodu żyli z uprawy roli, chowu zwierząt, rybołówstwa i łowiectwa. Zajmowali się również wytwórczością przedmiotów z drewna, kości, kowalstwem, odlewnictwem i garncarstwem.
W sąsiedztwie grodu Biskupin odkryto podobne osady obronne w Izdebnie, Jankowie i Sobiejuchach. W pobliżu zrekonstruowanego w naturalnej skali grodu znajduje się obecnie rezerwat archeologiczny o powierzchni 21 ha, gdzie prowadzi się m.in. prace z zakresu archeologii eksperymentalnej.
Onet.pl wiem
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Biskupin

Post autor: Husarz »

stach pisze:A moim zdaniem to wspaniale że na ziemiach Polskich już tak dawno istniała taka rozwinięta cywilizacja. I nie wiadomo jaki lud tam mieszkał. Może o tym warto porozmawiać? Jak myślicie kto mógł zbudować Biskupin? Słowianie czy Germanie?
O "narodowości" mieszkańców Biskupina wiadomo w sumie tyle, że nic nie wiadomo. Koncepcja autochtoniczna prof. Kostrzewskiego już chyba została odłożona ad acta. Czy słusznie?
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Biskupin

Post autor: Warka »

Podbijam temat :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czasy przed powstaniem państwa polskiego ogólnie”