Polacy w służbie japońskiej

Wielu spośród tych, którzy uciekli z kraju, werbowało się do armii alianckich, walczących przeciwko III Rzeszy. Z nich oraz Polonii krajów sprzymierzonych powstają oddziały, które reprezentują Polskę na polach bitew całego świata – w obronie Francji, pod Narwikiem, w bitwie o Anglię, pod Tobrukiem, Monte Cassino i wielu innych zakątkach świata.
Adambik
Posty: 497
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Polacy w służbie japońskiej

Post autor: Adambik »

Mój rosyjski kolega zapytał mnie czy wiem coś o Polakach którzy w czasie II wojny współpracowali z Japończykami. Kola pisze pracę o Konstantinie Nieczajewie - generale rosyjskim (biały), który służył w armii rosyjskiej i chińskiej a w czasie II wojny współpracował z Japończykami. W materiałach znalazł notatkę o planach powołania polskiej jednostki. W 1940r przy Brygadzie Asano była grupa Polaków, uciekinierów z ZSRR i to z nich oraz Polaków mieszkających w Harbinie miała powstać jednostka dywersyjna.
To niezła perełka. W Harbinie mieszkała spora Polonia- kilka tysięcy ludzi, były szkoły polskie, kościoły, kluby sportowe. W 1940r grupa Polaków z Harbinu dotarła do formującej się Brygady Karpackiej, ale współpraca z Japończykami?? Może ktoś wie coś na ten temat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polacy na wojennych frontach”