W trosce o zachowanie pamięci bohaterek.

W 1976 do obrony robotników powołany został KOR. Dopiero jednak wydarzenia Sierpnia 1980 doprowadziły do sytuacji w której możliwa stała się rejestracja ogólnopolskiego związku zawodowego NSZZ "Solidarność". Był to ruch masowy, który wziął czynnie udział w transformacji ustrojowej państwa polskiego.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

W trosce o zachowanie pamięci bohaterek.

Post autor: Warka »

2008-01-04 01:28 | Anna Nowakowska-Wierzchoś

Zmiany ustrojowe zwróciły nam zapomnianych bohaterów, ale nie ułatwiły życia inicjatywom społecznym opartym o wolontariat. Niewiele zmieniło się też ironiczne podejście do badań nad historią kobiet.

W styczniu 2001 roku, po latach tułaczki, przyjazne miejsce w Archiwum Akt Nowych znalazła Komisja Historii Kobiet w Walce o Niepodległość. Ta szlachetna organizacja, jak w soczewce, skupia los organizacji kombatanckich, społecznych i kobiecych. Została wymyślona, stworzona i przez wiele lat duchowo prowadzona przez pierwszą w historii Polski kobietę-generał Marię Wittekównę.
Złudzenia

.................................

Bibliografia

Biuletyn Fundacji Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek, nr 1/52/2007.
Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939–1945. Poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej, Warszawa 1988.
Tazbir-Tomaszewska Bożena, O Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość, [w:] Służba Polek na frontach II wojny światowej, cz.3, Toruń 1999.
Wittekówna Maria Stanisława, Wojskowa Służba Kobiet w SZP-ZWZ-AK, Pruszków 1999.

Wiele informacji zawartych w artykule uzyskano w trakcie rozmów z członkiniami komisji bądź osobami zaprzyjaźnionymi.
Pełny tekst: http://histmag.org/?id=1644
ODPOWIEDZ

Wróć do „Opozycja i protesty w PRL”