Czy PRL to dobry okres dla Polaków?

Wszystko co nie pasuje do pozostałych sekcji, a dotyczy tego okresu.
MarcinP
Posty: 152
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Czy PRL to dobry okres dla Polaków?

Post autor: MarcinP »

Jak powyżej w temacie...

Wg mnie nie. Co prawda rolnicy byli traktowani lepiej, ale cenzura i kartki to trochę za dużo. No i system jednopartyjny, dzięki któremu nie było w Polsce opozycji (no to część cenzury).
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Czy PRL to dobry okres dla Polaków?

Post autor: Otton III »

Sam system jednopartyjny, sama dyktatura partii komunistycznej i sam brak opozycji w Polsce Ludowej nie były złem dla Polaków. Złem dla nich był powstały pod rządami komunistów, w 1952 roku, narastający od tego roku kryzys gospodarczy (zahamowany z odwrotnym skutkiem do zamierzonego za Gierka), także społeczny, co uwidacznia, że komuniści w żadnym kraju rządzić nie powinni, bo w każdym kraju, w którym zdobędą władzę, następuje narastający kryzys gospodarczo-społeczny, który nie jest zjawiskiem dobrym.
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Czy PRL to dobry okres dla Polaków?

Post autor: Adambik »

Ja jedyne co znajduje dobre w PRL jest to, że po nim przyszła demokracja i III RP. Może tylko dlatego, ze słabo poznałem ten okres. A jestem trochę za młody aby pamiętać te czasy.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Czy PRL to dobry okres dla Polaków?

Post autor: Husarz »

Ale to na pewno nie zasługa PZPR, tylko "Solidarności" z Wałęsą na czele. PZPR nie chciało demokracji i wszelkimi krokami uciekało od niej.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Czy PRL to dobry okres dla Polaków?

Post autor: stach »

Dla jednych Polska była w niewoli 123 lata dla drugich o 40 więcej...
Ludzie, którzy mile wspominają ten okres, robią to ze względu na sentyment do czasów kiedy byli młodzi i piękni.....
Oczywiście osoby związane z kierownictwem partii miały znaczne przywileje. Po obaleniu komunizmu skończyły się, dlatego to oni głośno krzyczą jak im było dobrze.
Pewu
Posty: 34
Rejestracja: 07 gru 2010, 22:12

Re: Czy PRL to dobry okres dla Polaków?

Post autor: Pewu »

MarcinP pisze: Co prawda rolnicy byli traktowani lepiej
Oj dyskusyjne stwierdzenie. W czym to lepsze traktowanie rolników się przejawiało? Bo rodzice i dziadkowie gospodarzyli w tym okresie i nie wspominają, że było kolorowo ;)
Otton III pisze:Złem dla nich był powstały pod rządami komunistów, w 1952 roku, narastający od tego roku kryzys gospodarczy
Który wziął się z tego, że Wielki Brat doił nas jak krowę. Jak w dowcipie o wymianie handlowej z ZSRR - My dajemy im cukier, a oni w zamian biorą od nas węgiel
Otton III pisze:co uwidacznia, że komuniści w żadnym kraju rządzić nie powinni, bo w każdym kraju, w którym zdobędą władzę, następuje narastający kryzys gospodarczo-społeczny, który nie jest zjawiskiem dobrym.
Gdyby przejęli władzę na Saharze, po 5 latach trzeba byłoby piasek importować :lol:
Otton III pisze:Sam system jednopartyjny, sama dyktatura partii komunistycznej i sam brak opozycji w Polsce Ludowej nie były złem dla Polaków.
Nasi rodzimi bolszewicy spod znaku PPR/PZPR za wiele samodzielnych decyzji podejmować nie mogli. Za sznurki pociągał Kreml i jego kolejni lokatorzy. Taką półkolonią byliśmy.
stach pisze:Ludzie, którzy mile wspominają ten okres, robią to ze względu na sentyment do czasów kiedy byli młodzi i piękni.....
Dokładnie. Pradziadek, który wychował się na Kresach w czasach II RP, nawet po 1989 roku twierdził, że do Wołkowyska na kolanach i w każdej chwili by wracał, tak tam było dobrze przed wojną - a gospodarzył tam na 7 hektarach marnej ziemi i ledwo wiązał koniec z końcem. Za młodością tęsknił po prostu...
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Czy PRL to dobry okres dla Polaków?

Post autor: Otton III »

Pewu pisze:Który wziął się z tego, że Wielki Brat doił nas jak krowę.


Nie tylko z tego powodu. Kryzys gospodarczy powstał i narastał także w wyniku złej polityki gospodarczej władz.
Ostatnio zmieniony 20 gru 2010, 21:35 przez Otton III, łącznie zmieniany 1 raz.
Pewu
Posty: 34
Rejestracja: 07 gru 2010, 22:12

Re: Czy PRL to dobry okres dla Polaków?

Post autor: Pewu »

Otton III pisze:Kryzys gospodarczy powstał i narastał także w wyniku złej polityki gospodarczej władz.
Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Kryzys wziął się z tego, że nasi decydenci prowadzili politykę gospodarczą nie w interesie ludowej ojczyzny, a ZSRR na podstawie wytycznych stamtąd.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Czy PRL to dobry okres dla Polaków?

Post autor: Otton III »

Pewu pisze:
Otton III pisze:Kryzys gospodarczy powstał i narastał także w wyniku złej polityki gospodarczej władz.
Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Kryzys wziął się z tego, że nasi decydenci prowadzili politykę gospodarczą nie w interesie ludowej ojczyzny, a ZSRR na podstawie wytycznych stamtąd.
Tak, władze PRL prowadziły fatalną politykę gospodarczą w Polsce Ludowej na zlecenie ZSRR, co doprowadziło do narastającego kryzysu gospodarczego w PRL.
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Czy PRL to dobry okres dla Polaków?

Post autor: naiwniak »

Punk widzenia zależny od punktu siedzenia :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia PRL ogólnie”