Odnaleziono tajne archiwum AK

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
Husarz
Posty: 803
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Odnaleziono tajne archiwum AK

Post autor: Husarz »

Unikatowy zbiór dokumentów z archiwum Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej obwodu Kolno odnalazł właściciel posesji podczas prac ziemnych w miejscowości Stary Gromadzyn.
69e6877f3c3aa898d3cf8625b382111d.jpg
69e6877f3c3aa898d3cf8625b382111d.jpg (39.94 KiB) Przejrzano 2269 razy
Zaprezentowane wczoraj w białostockim oddziale IPN archiwum było przechowywane w rosyjskiej skrzynce po amunicji. Zostało wydobyte podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie prywatnej posesji w Starym Gromadzynie. Skrzynkę odkryto dopiero po przewiezieniu wydobytej z posesji ziemi na wysypisko. Znalezisko zostało przekazane nauczycielowi ze szkoły podstawowej w miejscowości Czerwone, a ten niezwłocznie dostarczył je do białostockiego IPN. Ogólny zły stan dokumentów, wśród których są pisma sporządzone odręcznie jednym charakterem oraz pojedyncze maszynopisy, uniemożliwia pełne rozpoznanie zasobu znalezionego archiwum AK. Jednak wśród kilkudziesięciu kart są i takie, które można odczytać. – Udało się m.in. ustalić, że mamy do czynienia z archiwum kolneńskiego obwodu ZWZ-AK, przypuszczalnie z lat 1941-1942. Takie ustalenia poczyniliśmy głównie na podstawie jednego z dokumentów i znajdującego się tam m.in. pseudonimu „Śmiały”, który należał do Stanisława Milewskiego, komendanta rejonu kolneńskiego ZWZ-AK – powiedział Niziołek. Starszy sierżant Milewski pełnił tę funkcję do śmierci, poległ w walce w roku 1944.

Bardzo interesujące są spisy ewidencyjne stworzone przez kolneńską konspirację. Pracownikom IPN udało się zidentyfikować m.in. listę konfidentów sowieckich z lat pierwszej okupacji sowieckiej 1939-1941, jak również spis konfidentów niemieckich z początku okupacji niemieckiej, spis posterunków żandarmerii niemieckiej z rejonu kolneńskiego. Wykazy te zostały sporządzone przez sądy podziemne w sowieckich zeszytach szkolnych. Spisy współpracowników obu okupantów mają formę protokołów aktów oskarżenia wobec konkretnych osób wraz z danymi świadków, którzy mogliby opowiedzieć o zbrodniczej działalności konfidentów.

W najbliższym czasie archiwum zostanie przewiezione do pracowni konserwatorskiej Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN Warszawa.

Adam Białous

"Nasz Dziennik"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”