Krauze: niepodległość Polski to zabobon

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
historia Polski
Posty: 110
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 15 kwie 2014, 04:37

Krauze: niepodległość Polski to zabobon

Post autor: historia Polski »

„Im więcej lat naszej „niepodległości” mija, tym bardziej jestem przekonany, że czas się cofnął, a my żyjemy w końcu XVIII wieku” - mówi znany reżyser, autor „Czarnego Czwartku”, Antoni Krauze.
Stefczyk.info: Polska do dziś nie poradziła sobie z pomnikami, które sławią sowieckich okupantów i armię najeźdźców. Ta sprawa wróciła w debacie publicznej po tym, jak zniszczony został pomnik gen. Iwana Czerniachowskiego, sowieckiego kata Polaków z Wileńszczyzny. Co Pan sądzi o tej sprawie?

Antoni Krauze: Powtórzę to, co kiedyś mówiłem portalowi Stefczyk.info, że opinia, iż Polska jest krajem niepodległym, jest zabobonem, to jest nieprawda. Ktoś nam to wmówił. Mamy wjazd do Polski gubernatora okręgu kaliningradzkiego na czele wielkiej grupy motocyklistów... To jeden z dowodów, że Polska nie jest niepodległa, niezależna i samorządna. Po prostu rządzą nami dalej nasi sąsiedzi ze Wschodu. Innej odpowiedzi na debatę dotyczącą pomników, która toczy się latami, nie mam. Jak to możliwe, że nasi sąsiedzi decydują o tym, jakie pomniki stoją w naszym kraju i co my możemy robić...

To dowodzi naszej zależności?

Tak, to pokazuje, że jesteśmy krajem zależnym, podległym. Mówienie o podmiotowości i suwerenności to zabobon. Wciąż czekam na moment – może jeszcze zdążę przed śmiercią, że jednak obalimy dowody naszej podległości.

Jest ich jednak dużo.

Każdy dzień przynosi kolejne, ze śledztwem ws. tragedii smoleńskiej włącznie, dowody, że jesteśmy nie niezależni, podlegli, że to oni nami rządzą i oni decydują, zostawiając nam możliwość decydowania o głupstwach. Tymczasem to dotyczy spraw naszej godności...

Dowodów jest wiele, ale również obrońców status quo nie mało. Dlaczego duża część Polaków nie widzi potrzeby zmian?

Oni są „lepiej” poinformowani, oni wiedzą, jak powinniśmy się zachowywać w „Priwislinskim” kraju. Najgorsze jednak jest to, że im więcej lat naszej „niepodległości” mija, tym bardziej jestem przekonany, że czas się cofnął, a my żyjemy w końcu XVIII wieku. Niedawna rocznica Konstytucji 3 Maja uświadamia nam to... A mówiąc o tych Polakach, przypuszczam, że oni jakoś korzystają z obecnej sytuacji. Tak się domyślam, być może się mylę. To wszystko jednak razem powoduje, że nie chce się żyć... Mam poczucie, że to wszystko przeszło już wszelkie granice rozsądku. Widać to również w Warszawie, gdzie remontuje się pomnik tzw. czterech śpiących. W kraju, który ma takie potrzeby, remontuje się za nasze pieniądze pomnik naszych okupantów. To jest nie do pojęcia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

Źródło: Stefczyk.info
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”