Jubileusz zasłużonej działaczki Związku Polaków na Białorusi

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
historia Polski
Posty: 110
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 15 kwie 2014, 04:37

Jubileusz zasłużonej działaczki Związku Polaków na Białorusi

Post autor: historia Polski »

W towarzystwie liderów ZPB 80 rocznicę urodzin obchodziła wczoraj Teresa Hołownia - jedna z założycielek tej organizacji i po dziś dzień przewodnicząca jej oddziału w Indurze pod Grodnem.
Pani Hołownia urodziła się Iwiach również na Grodzieńszczyźnie. W czasach studiów odmówiła wstąpienia do Komsomołu a potem, już jako lekarz, nie zapisała się do KPZR. Po wojnie odmawiała przyjęcia radzieckiego paszportu z wpisem o białoruskiej narodowości, co mogła skorygować dopiero po śmierci Stalina. To własnie powołanie lekarza przywiodło panią Hołownię do indurskiego szpitala. U schyłku Związku Radzieckiego Teresa Hołownia była w grupie incjatywnej, która powołała do życia w Grodnie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowego im. Adama Mickiewicza, jakie następnie przekształciło się Związek Polaków na Białorusi. To dziś pozostaje aktywnym działaczem.

"Gdy myślę o pani, nasuwają mi się wartości, które panią cechują. Jest pani wielką patriotką Ziemi Ojczystej. Wiele zrobiła pani dla odrodzenia w swoim miasteczku polskiego języka, kultury i tradycji. Cieszymy się ogromnie, że mamy w organizacji takiego człowieka, że pani żyje i pracuje wśród nas, za co serdecznie pani dziękujemy. Życzymy pani nieustającej energii i realizacji pomysłów i planów na kolejne lata" - życzył prezes Związku Polaków Mieczysław Jaśkiewicz, który wraz z delegacją organizacji odwiedził panią Hołownię w dniu jej urodzin.

znadniemna.pl/kresy.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”