Srebrny skarb z czasów Jagiellonów na budowie trasy S8

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Srebrny skarb z czasów Jagiellonów na budowie trasy S8

Post autor: Warka »

Ponad 300 srebrnych monet z XV i XVI wieku odnaleźli archeolodzy prowadzący ratownicze badania poprzedzające budowę trasy S8. Na skarb natrafili w Żabikowie koło Zambrowa. To jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych dokonanych w trakcie budowy dróg na przestrzeni ostatnich kilku lat.

322 srebrne monety z końca XV i XVI wieku spoczywały w glinianym garnku znajdującym się w XVI-wiecznej piwniczce. To głównie grosze i półgrosze wybite w mennicach Krakowa, Torunia, Wschowy i Gdańska. Pochodzą z czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Część skarbu stanowią grosze pruskie Albrechta Hohenzollerna.

- Badania archeologiczne były prowadzone w tym rejonie od blisko pól roku. Początkowo na niewielkim terenie, potem ich obszar był sukcesywnie poszerzany, a roboty budowlane przy "esce" wstrzymane - mówi Rafał Malinowski, rzecznik podlaskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem odcinka trasy S8 między obwodnicą Zambrowa a granicą województw podlaskiego i mazowieckiego.

Trasa S8 z czasów Zygmunta Augusta

Rzecznik wyjaśnia, że w okolicach Żabikowa, niewielkiej wsi pod Zambrowem założonej przez niemieckich osadników, prace archeologiczne ruszyły w październiku. Początkowo na niewielkim obszarze, finalnie objęły 70 arów terenu, przez który przebiegać będzie główna droga ekspresówki łączącej Białystok i Warszawę.

Prace badawcze na zlecenie białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji prowadziła firma BiNa Bohdan Wetoszka, kierownikiem badań był Mieczysław Bienia.

Teraz skarb zostanie poddany dokładnym badaniom, które m.in. pozwolą wydatować go precyzyjniej. Według roboczej hipotezy badaczy spoczął on w piwniczce w czasach Zygmunta Augusta, który nieoficjalną stolicę ówczesnej Rzeczypospolitej ustanowił w nieodległym Knyszynie. Dzisiejszy przebieg trasy S8 pokrywa się mniej więcej z przebiegiem ważnego w tamtych czasach traktu łączącego Grodno, Warszawę i Kraków.

Trasą S8 wędrowali również Rzymianie

To nie pierwsze istotne znalezisko archeologiczne odkryte podczas ratunkowych badań przy budowie odcinka ekspresówki między obwodnicą Zambrowa a granicą województwa podlaskiego. Pod koniec lata w pobliżu leżącego kilka kilometrów od Żabikowa Wyszomierza archeolodzy odkryli między innymi cmentarzysko ciałopalne z II wieku naszej ery.

- Było ono związane z kulturą przeworską. Poza urnami z przepalonymi kośćmi znaleźliśmy tam też dary grobowe: elementy uzbrojenia, czyli żelazne okucia tarcz, groty oszczepów i ostrogi. Do tego ozdobne brązowe spinki płaszczy - fibule i inne ozdoby - mówił wówczas archeolog Sławomir Żółkowski z firmy Anwit.

Podkreślał, że stanowisko potwierdza fakt wymiany handlowej ludów zamieszkujących te tereny z imperium rzymskim.

- To dowód na to, że wbrew obiegowej opinii to nie był koniec ówczesnego świata, oddzielony od cywilizacji nieprzebytymi kniejami. Skoro kupcy z Rzymu tu docierali, to musiało im się to opłacać, musieli tu nie tylko sprzedawać, ale również kupować - dodawał archeolog Antoni Smoliński, zaznaczając, że ze znalezionych w Wyszomierzu zabytków wynika, że w II wieku obok kultury przeworskiej funkcjonowała tam też kultura wielbarska związana z Gotami.

Cały tekst: bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35241,19298287,srebrny-skarb-z-czasow-jagiellonow-na-budowie-trasy-s8.html#ixzz3tRqhT5nJ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”